Kilka dni temu na stronie CFBT został udostępniony skrypt „Techniki operowania prądami gaśniczymi” autorstwa Szymona Kokota-Góry z Ośrodka Szkolenia KW PSP w Olsztynie.

Autor jest znanym w kraju specjalistą w dziedzinie gaszenia pożarów wewnętrznych, organizatorem wielu konferencji i warsztatów międzynarodowych poświęconych tej tematyce, współautorem programu szkolenia z tej dziedziny, autorem koncepcji budowy trenażerów ogniowych w całym kraju oraz autorem wielu artykułów poświęconych tej tematyce.

W skrypcie znaleźć można sporą dawkę wiedzy dotyczącej zagadnień związanych z wykorzystaniem wody do celów gaśniczych. Przeczytamy tam o zdolności wody do odbierania ciepła i okolicznościach, w których chłodzenie jest najbardziej skuteczne. Znajdziemy tam również podstawowe informacje z zakresu hydrauliki, wydajności (przepustowości) węży pożarniczych i prądownic oraz informacje dotyczące budowy i zasaby działania prądownicy typu TURBO.

Na przykładzie dwóch dobranych przez autora prądownic marki AKRON omówione zostały techniki operowania prądami gaśniczymi oraz współpracy w rocie. Czytelnik dowie się o natarciu bezpośrednim (podawaniu wody na palące się powierzchnie), pośrednim (wypełnianiu kubatury parą i wypieraniu tlenu) oraz kombinowanym, a także przeczyta o celu i sposobach chłodzenia gazów pożarowych.

Skrypt operowania prądami gaśniczymi

Skrypt opisuje ergonomiczne sposoby pracy z prądownicą i nawodnioną linią gaśniczą. Omawia chwyty oraz pozycje, a także sposoby przemieszczania się. Zwraca również uwagę na poprawne sposoby współpracy w rocie przy wprowadzaniu i wycofywaniu linii gaśniczej. Następnie skrypt opisuje techniki „krótkiego pulsu” i „długiego pulsu”, omawiając przy tej okazji kwestię powstawania i sposoby unikania pułapki wodnej. Czytelnik znajdzie w skrypcie informacje opisujące pracę z prądownicą typu TURBO oraz prądownicą prostą o niskim ciśnieniu pracy i wysokiej wydajności.

Informacje zawarte w skrypcie stanowią opis podstaw poprawnej, skutecznej i bezpiecznej pracy z prądownicą. Autor zapowiada kolejne pozycje, w których opisze pokrewne zagadnienia. Zapraszamy do pobierania skryptu pod poniższym adresem i lektury! Wydawcą skryptu jest firma Air Press z Opola, która dostarczyła prądownice. Realizację projektu wsparła jednostka OSP z Bartąga, gmina Stawiguda, powiat olsztyński.

Pobierz skrypt.

o autorze

Redakcja