29 sierpnia 2015 r. w siedzibie OSP Banino, odbyły się warsztaty ratownicze, których tematem przewodnim było ratowanie osób w nietypowych sytuacjach. Ćwiczyli wspólnie strażacy OSP Banino, członkowie sekcji poszukiwawczej Gdańskiego Klubu Płetwonurków Neptun oraz członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”.

Część praktyczna poprzedzona została krótkim wprowadzeniem teoretycznym dotyczącym tego typu zdarzeń oraz wykładem o aspekcie medycznym ćwiczonych zagadnień. Dodatkowo w przerwie ćwiczący mogli wysłuchać  wykładu na temat pomocy nurkowi, który uległ wypadkowi.

Założenia praktyczne odbyły się na czterech stanowiskach. Ćwiczący mogli sprawdzić się w różnych, nietypowych sytuacjach, które zdarzają się podczas ratowniczych interwencji. Ta część moderowali zaproszeni przez organizatorów gości, mających doświadczenie w prowadzeniu warsztatowej formy ćwiczeń.

Na pierwszym stanowisku można było przećwiczyć kilka założeń związanych z drobnymi uwięzieniami palców, całej dłoni, stopy oraz awaryjnie zdemontować łańcuch napędowy bez konieczności cięcia go. Drugie stanowisko odtwarzało wypadek z człowiekiem, który wpadając do wykopu nadział się na pręty wystające z podłoża. Trzecie założenie odtwarzało zdarzenie z człowiekiem nadzianym na pręty ogrodzenia, do czego zbudowano stanowisko imitujące ogrodzenie. Ostatnia scenka pozwalała na przećwiczenie nietypowego wypadku drogowego, gdzie podróżujący samochodem został przebity rurą.

DSC_0031

Wszystkie ćwiczenia wymagały dokładnej stabilizacji poszkodowanego, udzielenia mu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz opracowania sposobu bezpiecznego sposobu uwolnienia i ewakuacji. Ćwiczący mieli możliwość przetestowania różnych sposobów cięcia elementów, przy pomocy narzędzi występujących na wyposażeniu straży, z uwzględnieniem wad i zalet poszczególnych metod.

Ćwiczący w trakcie realizacji założenia przekonali się, że nie były one tak proste. Początkowo wybrane metody realizacji trzeba było często zmieniać ze względu na ich małą skuteczność i zmieniającą się sytuację. Jest to jednak kolejna pozytywna cecha szkolenia warsztatowego, która pozwala ćwiczącym uczyć się rozwiązywania problemów i na bieżąco omawiać sporne kwestie.

Warsztaty przez wszystkich uczestników zostały uznane za bardzo udane, a zdobyte doświadczenia na pewno przydadzą się podczas realnych działań.

Adam Skrzypkowski 

Zdjęcia autorstwa Piotr Gołębiewski

o autorze

Redakcja