Wczoraj jeden z moich przyjaciół, ze służby czynnej w PSP podesłał mi dokument pod nazwą „Projekt zakresu przedmiotowego dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”. Po wtopie KG z pytaniami do testów zacząłem się trochę przyglądać poczynaniom urzędników KG, bo pewne sprawy przestały być dziwne a stają się niebezpieczne, gdyż nie zatrzymują równi pochyłej na której znalazło się ksrg parę lat temu a powiększają jeszcze jej nachylenie tak, że „zjazd” teraz jest jeszcze szybszy. Wszak brak postępu i zmian jest cofaniem się.

Co do dokumentu to powiem tak. Pachnie dinozaurem i podobnie jak w przypadku pytań testowych na inspekcje gotowości (przygotowanych przez KCKR) tak w tym przypadku Biuro Logistyki (BT) nie zhańbiło się pracą intelektualną celem dostosowania jego zawartości do mocno zmienionej rzeczywistości oraz postępu technologicznego. Chciałbym przypomnieć, że mamy wiek XXI i nie ma zgody na cofanie polskiej straży pożarnej do wieku XX.

Analizując ten dokument co do treści należy postawić pytanie po co wytyczne do specjalizacji ratowniczych na poziomach podstawowych, programy szkolenia, jak sprzęt który mogą kupić OSP nie jest z nimi zgodny?

1. Gdzie wyposażenie normatywne do ratownictwa wodnego, czy wysokościowego?
2. Jak wykaz ma się do przyjętego ostatnio przez Pana Komendanta np. programu do szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego, gdzie w trakcie zajęć wskazane są elementy np. stabilizacji zabezpieczenia ostrych krawędzi jeśli w/w sprzętu niema odzwierciedlenia w wykazach
3. Po co szumne artykuły w PP o kamerach termowizyjnych jak nie można ich dotować w ramach zakupów KSRG a to coraz powszechniejszy sprzęt również w OSP ?
4. Gdzie łodzie ratownicze, wykorzystywane tak często latem na akwenach ale i w trakcie powodzi?
5. Gdzie szelki czy uprzęże do zabezpieczenie działań ratowniczych na wysokości?
6. Czy będziemy teraz realizować ratownictwo bez bosaków, przełączników do węży, kluczy do węży bo tych w wykazie nie ma?

Asortyment z dotacji jest bardzo skromny, większość OSP osiągnęło go już dawno. Panowie urzędnicy KG chciałbym Was poinformować jak nie wiecie. Wiele OSP jest na poziomie kupowania kamer termowizyjnych a nie tłumic. Dlaczego nie umożliwiacie im dalszego rozwoju? Zawsze były priorytety ale po ich spełnieniu OSP dalej mogły się rozwijać i poszerzać swoje możliwości w ramach przedmiotowych dotacji.

PS. A brak podania w tym “wykazie” jakikolwiek parametrów jakościowych – jak chociażby norm PN-EN – to już zwykłe lekceważenie OSP lub brak wiedzy jego autorów.

Autor: Tomasz Krasowski

o autorze

Redakcja