Maj w kalendarzu strażaka jest zazwyczaj pełen uroczystości oraz imprez z okazji Dnia Strażaka, który w Polsce jest obchodzony czwartego maja. W ubiegły piątek mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystościach Komendy Miejskiej PSP w Łodzi, która mieści się przy ulicy Przybyszewskiego.

Tego dnia, jak co roku nominacje na wyższe stopnie służbowe otrzymało 166 funkcjonariuszy (10 oficerskich, 19 aspiranckich, 122 podoficerskich oraz 15 szeregowych). Odznaczenia resortowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej ” otrzymało osiem osób, oraz medale ZOSP RP „Za zasługi dla pożarnictwa” – 27 osób.

To nie wszystko. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył „Srebrnym Krzyżem Zasługi” bryg. w st. spocz. Makarego Szulca.  Zaś Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz wyróżnił dyplomami pięciu strażaków tamtejszej komendy.

Wojewoda łódzki Pani Jolanta Chełmińska raz z nadbrygadierem Andrzejem Witkowskim, łódzkim komendantem wojewódzkim PSP w łodzi, wręczyli strażakom odznaczenia państwowa.

Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska wspólnie z nadbrygadierem Andrzejem Witkowskim, łódzkim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, wręczyli odznaczenia państwowe. Gratulacje strażakom złożyła również Joanna Skrzydlewska:

Dziękuję za Wasze ciągłe czuwanie nad naszym bezpieczeństwem i  życzę, aby każdy powrót z akcji był dla Was powodem do satysfakcji dobrze spełnionego obowiązku. Abyście cieszyli się pełnią zdrowia i byli pod nieustanną opieką Waszego Patrona Świętego Floriana. – powiedziała pani marszałek.

Strażacy odebrali także awanse na wyższe stopnie służbowe oraz dyplomy za zwycięstwo w konkursie na najlepszego strażaka w swoich jednostkach. Nie zapomniano również o strażakach ochotnikach, którzy również zostali uhonorowani.

Najprzyjemniejszą dla nas częścią uroczystości było jednak przekazanie przez prezydent miasta Łodzi Hannę Zdanowską oraz Wojciech Piekarski z Project112 kluczyków do samochodu ratowniczo – gaśniczego dla Dziecięcej Drużyny Pożarniczej z OSP Mikołajew. Pojazd ten został ufundowany przez trzy firmy (Project112, Grupa Benepol, Grunau Polska) , które tworzą konsorcjum112.pl.

Cenimy sobie młody narybek w szeregach straży pożarnych, wiemy jak o niego ciężko w dzisiejszych czasach. Jesteśmy pewni, że dzięki temu pojazdowi uda się zachęcić oraz zainteresować młodzież do tej tak bardzo ważnej służby. Naszym celem jest przede wszystkim wspieranie polskiego pożarnictwa – mówią przedstawiciele konsorcjum112.

Podczas obchodów mali strażacy wzięli udział w pokazie, z wykorzystaniem nowego pojazdu. Skupieni i przejęci pokazywali możliwości swoje i sprzętu. Radości z prezentu było co nie miara. Każdy malec chciał choć na chwilę usiąść za kierownicą i poprowadzić „wóz”.

Miło jest widzieć tak ogromną pasję, w tak młodym wieku. Elektryczny samochód z pewnością przyciągnie jeszcze więcej chętnych, małych strażaków do wstąpienia w szeregi Dziecięcej Drużyny Pożarniczej. Jak to mówi pewne powiedzenie: Od małego na całego!

o autorze

Mateusz
Pomysłodawca i twórca Polskiego Serwisu Pożarniczego – Remiza.pl. W serwisie zajmuje się dosłownie wszystkim – od administracji serwisu po redagowanie nadesłanych tekstów. Straż pożarna to jego życie, co zresztą widać. Na co dzień strażak – ochotnik, który wdraża w życie pomysły oraz nowe funkcje w naszym serwisie.