W poniedziałek 6 maja w Koszalinie odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej strażnicy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1.

Ta inwestycja, jak i te realizowane w całym kraju, to nie są działania na pokaz. To elementarne poczucie odpowiedzialności za państwo i służby mundurowe. Te 9,2 mld złotych przeznaczone na Program Modernizacji służb mundurowych to suma imponująca, ale dalece niewystarczająca, byśmy mogli powiedzieć, że wszystkie sprawy są załatwione. Będziemy podejmować działania, by ten program postępował. Bezpieczeństwo, a więc Straż Pożarna, Policja, Straż Graniczna i inne służby mundurowe nie mają barw politycznych – powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński.

W ramach inwestycji powstaje dwukondygnacyjny budynek oraz budynek główny o powierzchni użytkowej ponad 2 tys. m2, w którym wydzielono m.in. halę garażową na 12 samochodów ratowniczo – gaśniczych i specjalnych oraz warsztat. Bazę uzupełni m.in. wspinalnia i tor przeszkód, gdzie strażacy będą mogli odbywać szkolenia i doskonalić swoje umiejętności. Działka, na której stanie strażnica, została przekazana przez władze samorządowe Koszalina w zamian za obecnie zajmowany budynek.

Budowa nowej strażnicy finansowana jest w głównej mierze z „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”. Szacowany całkowity koszt inwestycji to niemal 15,4 mln zł. Jej zakończenie planowane jest w przyszłym roku.

Foto. MSWiA

o autorze

Redakcja/Łukasz