Właśnie dobiegły końca ekstremalne VII Mistrzostwa strażaków w Toruniu FCC & TFA Husqvarna Poland 2015. Tytuł „Najtwardszego Strażaka” otrzymał Marcin Zdziebło z KM PSP Żory, a „Najtwardszego z Najtwardszych” Rafał Bereza z KP PSP Krasnystaw.

Podczas siódmej edycji Toruńskich zawodów, konkurowało ze sobą ponad 230 uczestników z 11 krajów Świata, którzy wzięli udział w maksymalnie trudnych konkurencjach.

Zawodnicy wzięli udział w dwóch formułach: TFA (Toughest Firefighter Alive Poland) i FCC (Firefighter Combat Challenge). Formuła FCC jest niezwykle trudna, ponieważ wszystkie zadania wykonywane są w masce tlenowej wraz z aparatami ochrony dróg oddechowych. Każda z formuł podzielona jest na pięć ekstremalnych etapów: wnoszenie węża na wysokość, wciąganie pakietu węży na 3. piętro, przesunięcie kilkudziesięciokilogramowego obciążenia uderzeniami młota po wyznaczonym poziomym torze, pokonanie slalomu, przeciągnięcie napełnionej liny gaśniczej i ewakuacje poszkodowanego – przeciągnięcie manekina tyłem na dystansie ok. 30 metrów. Czas na wypełnienie każdego z zadań to zaledwie 4 minuty.

„Gratulujemy zwycięzcom! Każdy z zawodników FCC & TFA Husqvarna Poland 2015 wykazał się odwagą, olbrzymimi umiejętnościami i niezwykłą sprawnością. Przez trzy dni podziwialiśmy zmagania strażaków – Ponad 230 zawodników z 11 państw wzięło udział w siódmej edycji FCC & TFA Husqvarna Poland 2015. Kciuki trzymaliśmy szczególnie za zmagania trzech kobiet – Amerykanki, Niemki oraz Polki. Widzimy rosnące zainteresowanie zawodami, o czym świadczą tłumnie zgromadzeni kibice podczas trwania Mistrzostw.

Wyniki

Najlepszym tandemem okazała się para „FCC Slovenia” z czasem 1:26:40. Tylko o 11 sekund gorsi okazał się tandem „Szczecin 1”, a na trzecim miejscu stanęli „ATX Tam Hammer” z USA z czasem 1:27:48. Zwycięzcą sztafet okazała się „Team Choszczno”, drugie miejsce należy do „HAIX TEAM SLOVENIA”, a na trzecim miejscu stanęli strażacy z „KM PSP Bielsko-Biała”.

Najtwardszy z Najtwardszych Strażaków - Rafał Bereza

Formuła TFA

Kategoria Open (bez ograniczeń wiekowych) formuły TFA należała zdecydowanie do Polaków – „Najtwardszym Strażakiem” został Marcin Zdziebło z KM PSP Żory. Strażak zakończył formułę TFA z czasem 6:34:96. Na drugim stopniu podium znalazł się Rafał Bereza z KP PSP Krasnystaw z czasem 6:51:33, a trzecie miejsce należało do Szymona Jopka z KP PSP Myślenice, który osiągnął czas 7:01:48. Najlepszą drużyną w kategorii TFA Okazało się „Team Południe”(Rafał Bereza, Szymon Jopek, Mariusz Pustuła), wyprzedzając o ponad 34 sekundy „KM PSP Bielsko-Biała” (Marcin Zdziebło, Paweł Hess, Daniel Góralczyk). Na najniższym stopniu podium stanęli „TFA Team Szczecin” (Krzyszfot Plesner, Marek Kamiński i Maciej Kukla).

Formuła FCC

Pierwsze miejsce w formule FCC w kategorii Open należy do Rafała Berezy z KP PSP Krasnystaw – osiągnął on czas 1:31:41. Drugie miejsce wywalczył Radosław Komorek z KM PSP Szczecin z czasem 1:32:08, a trzecie miejsce zajął Domen Pavlic ze Słowenii, który osiągnął czas 1:33:69.

Drużynowo pierwsze miejsce w formule FCC przypadło „Haix Team Slovenia” (Domen Pavlic, Anze Habjan i Sebastjan Vovko). Drugie miejsce należy do „TFA Team Szczecin” (Radosław Komorek, Krzysztof Krawczyk, Radosław Buras), a trzecie miejsce przypadło „KM PSP Bielsko-Biała” (Paweł Hess, Daniel Góralczyk i Marcin Zdziebło).

„Najtwardszym z Najtwardszych Strażaków”, czyli zwycięzcą obu formuł- TFA i FCC został Rafał Bereza i to on przez kolejny rok będzie z dumą nosił hełm zwycięzcy!

FCC & TFA Husqvarna Poland 2015 to przede wszystkim emocjonujące wydarzenie sportowe, ale także liczne, dodatkowe atrakcje dla widzów. Podczas zawodów odbył się pokaz pracy rzeźbiarza Roberta Wyskiela, który pilarką Husqvarna wykonał rzeźbę strażaka. Została ona przekazana na ręce Komendanta PSP w Toruniu na pamiątkę Mistrzostw od firmy Husqvarna. Oprócz tego najmłodsi widzowie mogli spróbować swoich sił na strażackim torze przeszkód dla dzieci – „MINI TFA” dla najmłodszych.

o autorze

Redakcja