Profesor Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego zaapelował do Komendanta Głównego PSP o wysłanie polskich strażaków do walki z pożarami na Syberię.

Rzepliński skierował petycję do Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego, by ten zwrócił się do rządu o zaoferowanie Rosjanom pomocy przy gaszeniu pożarów, które już objęły według różnych danych ponad 4 miliony hektarów. Nie musimy się przekonywać, że lasy syberyjskiej tajgi są bogactwem nie tylko Rosjan, ale wszystkich Ziemian, także naszym, Polaków – napisał w petycji.

Profesor przypomniał również zeszłoroczną akcję polskich strażaków w Szwecji. Jako Polak byłem dumny z akcji naszych Strażaków i naszego Państwa – napisał Rzepliński, zaznaczając, że Rosja, podobnie jak Szwecja, jest sąsiadem Polski, dlatego należy jak najszybciej zaoferować pomoc, niezależnie od skomplikowanej historii politycznej pomiędzy oboma krajami.

Oczywiście nikt nie wyśle polskich strażaków do Rosji. Po pierwsze odległość, strażacy musieliby pokonać kilka tysięcy kilometrów w głąb Rosji, a po drugie rosyjski rząd musiałby sam poprosić o pomoc, a tego raczej nie zrobi.

o autorze

Redakcja/Łukasz