Ochotnicza Straż Pożarna w Bieruniu Nowym w województwie śląskim wzbogaciła się o warty ponad milion złotych wóz strażacki.

Jest to ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu Scania P410 XT 4×4 z kompozytową zabudową wykonaną przez firmę Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych.

Na wyposażeniu posiada między innymi zbiornik wody o pojemności 5000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 500 litrów, dwuzakresową autopompę o wydajności 3800 litrów na minutę, linię szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe, maszt oświetleniowy, wyciągarkę, agregat prądotwórczy, armaturę wodno-pianową, zestaw narzędzi hydraulicznych, pilarki, piłę do stali i betonu, motopompę, aparaty powietrzne itp.

Scania kosztowała blisko 1 mln 95 tysięcy złotych brutto, z czego 550 tysięcy złotych wyłożyła gmina Bieruń, 261 tysięcy złotych przekazał Komendant Główny Państwowej Straży Pożarne, 100 tysięcy złotych pochodziło od Marszałka Województwa Śląskiego, a Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazały odpowiednio 139 tysięcy i 50 tysięcy złotych.

Burmistrz Bierunia Krystian Grzesica podczas przekazania wozu, które odbyło się kilka dni temu powiedział, że profesjonalny samochód ratowniczo-gaśniczy to sprzęt konieczny do ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Jak mówił, bieruńscy radni bez sprzeciwu zgodzili się na podniesienie kwoty dofinansowania zakupu do 550 tys. zł, gdy okazało się, że zaplanowane na ten cel 400 tys. zł nie wystarczy. Rok wcześniej bieruński samorząd przeznaczył 400 tys. zł na zakup średniego wozu pożarniczego dla OSP w innej dzielnicy miasta – Czarnuchowicach.

W jednostce zastąpi 26-letniego wysłużonego Jelcza.

Foto. materiały jednostki 

o autorze

Redakcja/Łukasz