W miniony piątek i sobotę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Suszu strażacy z powiatu iławskiego mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach. Przez dwa dni strażacy ochotnicy podnosili swoją wiedzę i doskonalili umiejętności z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych, stabilizacji pojazdów czy tzw. RIT. Całość poprowadził st.asp. Waldemar Pruss – dowódca sekcji SA PSP w Poznaniu oraz instruktor CFBT. Warsztaty obejmowały przede wszystkim tematykę pożarów wewnętrznych, jednak nie zabrakło szerokiej gamy ciekawostek i ćwiczeń z innych dziedzin ratownictwa.

W piątkowe popołudnie szkolenie rozpoczęło się wykładem teoretycznym połączonym z pokazami doświadczeń dotyczących procesów chemiczno-fizycznych,które zachodzą podczas pożarów wewnętrznych. Tematem tej części były również czynniki szkodliwe dla strażaka oraz zasady dekontaminacji po akcji.

W sobotę od rana odbywała się część praktyczna. Całość rozpoczęła się pokazem symulowanego pożaru wewnętrznego z wykorzystaniem drewnianego domku. Można było wówczas zaobserwować jak dochodzi do rozgorzenia, wstecznego ciągu płomieni oraz zapalania się gazów pożarowych. Strażacy ćwiczyli techniki podawania prądów gaśniczych i i uczyli się praktycznego pomiaru wydajności węży i prądownic.

2

Nie zabrakło również elementów praktycznych technik poruszania się z linią wężową w zadymieniu. Podczas zajęć każdy miał możliwość obserwowania działania wentylacji nadciśnieniowej, a także zastosowania kurtyny dymowej. Następnie odbyły się zajęcia z tzw. RIT, czyli ratowania strażaka przez strażaka oraz organizacji rot asekuracyjnych. Prowadzący szkolenie st.asp.Waldemar Pruss ukazał słuchaczom ciekawe rozwiązania w przypadku wypadku ratownika na akcji. Pokazane zostały sposoby wydobywania go z sytuacji zagrożenia. 
Na zakończenie części praktycznej odbyły się zajęcia ze stabilizacji pojazdu podczas wypadku drogowego. Na tym etapie warsztatów można było poznać nowoczesne elementy ratownictwa technicznego z zastosowaniem narzędzi hydraulicznych i różnego rodzaju podpór.

Całość zakończyła się wspólnym ogniskiem oraz podziękowaniami. Były to jedyne takiego typu warsztaty zorganizowane w powiecie iławskim dla strażaków OSP. Udało się je zorganizować głównie dzięki inicjatywie kadeta SA PSP w Poznaniu i ochotnika OSP w Suszu- Arkadiusza Frankiewicza ze szczególną pomocą kpt. Kamila Szczecha, dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Iławie. Wcześniej tego typu zajęcia w powiecie iławskim mieli okazję przejść strażacy z JRG Iława, przeprowadził je wówczas st.kpt. Szymon Kokot-Góra-starszy Wykładowca w Ośrodku Szkolenia KW PSP w Olsztynie.

Tego typu rozwiązania to wciąż nowość dla niektórych strażaków w Polsce, jednak przekazywanie tej wiedzy rozwija się coraz bardziej. Ekipa wykwalifikowanych instruktorów z zakresu pożarów wewnętrznych ciągle silnie pracuje nad propagowaniem tych umiejętności w środowisku pożarniczym. Dzięki temu udaje się organizować tego typu warsztaty w jednostkach JRG czy niektórych OSP.

o autorze

Sylwia Sitnik