100 dni rządu Donalda Tuska w straży pożarnej

foto. MSWiA

W piątek mija 100 dni od powołania rządu Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, co w tym czasie wydarzyło się w straży pożarnej!

W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 roku Prawo i Sprawiedliwość lub jak kto woli Zjednoczona Prawica zdobyła 35 procent głosów co nie pozwoliło jej rządzić samodzielnie i po ośmiu latach przeszła do opozycji. Ich miejsce zajęła koalicja składająca się z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, razem zdobyły 53 proc. głosów.

Na premiera wybrano Donalda Tuska, który wraz z rządem został zaprzysiężony 13 grudnia.

Najważniejsze wydarzenia w straży pożarnej w ciągu 100 dni rządu? Oto sześć wybranych:

1. (Tradycyjne) Zmiany kadrowe

Nowa władza, czyli nowe porządki, ale w tym przypadku ze sporym opóźnieniem. Dopiero 10 stycznia Premier odwołał Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka i powołał na to stanowisko nadbryg. Mariusza Feltynowskiego, który był Rektorem-Komendantem Akademii Pożarniczej. Później ze służbą pożegnali się zastępcy KG PSP: Adam Konieczny, Krzysztof Hejduk i Arkadiusz Przybyła, w ich miejsce powołano Pawła Frysztaka – Naczelnika Ośrodka Szkolenia PSP w Pionkach oraz Józefa Galicę i Grzegorza Szyszko, obaj wrócili do służby z emerytury.

W ciągu 100 dni stanowiska straciło 15 z 16 komendantów wojewódzkich PSP, do dzisiaj stanowisko zachował tylko Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP, z komendantów szkół pozostał tylko Komendant SP PSP Bydgoszcz st. bryg. Jacek Antos. Odeszło również sporo komendant powiatowych i miejskich PSP.

Do dzisiaj w wielu komendantach wojewódzkich, powiatowych i miejskich nie udało się ostatecznie obsadzić kierownictw. ‘Rządzą’ pełniący obowiązki.

2. Nowe kierownictwo MSWiA

Nowym szefem MSWiA został Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej, za służby odpowiadają w sumie dwie osoby, to Czesław Mroczek również z Platformy Obywatelskiej i były Komendant Główny PSP Wiesław Leśniakiewicz, wybrany na to stanowisko przez Polskie Stronnictwo Ludowe.

3. Podwyżka

Obiecane przez wyborami podwyżki w wysokości 20 procent objęły również służby mundurowe.

Ustalono kwotę bazową dla funkcjonariuszy w wysokości 2 088,77 zł. W konsekwencji przeciętne miesięczne uposażenie strażaków Państwowej Straży Pożarnej – bez nagrody rocznej – wzrosło o 1340 złotych. W Policji i Straży Granicznej o 1359 złotych, a w Służbie Ochrony Państwa o 1575 złotych.

4. Obrona Cywilna

Wspomniany Wiesław Leśniakiewicz zajął się w resorcie opracowaniem nowej, kompleksowej ustawy o Obronie Cywilnej, czyli tematem, który zaniedbały poprzednie rządy. Już wiadomo, że zrezygnowano z ‘karetki w każdej gminie’, jednym z pomysłów jest, aby Państwową Straż Pożarną wyposażyć w ‘samochody ewakuacji medycznej’. Kiedy projekt trafi do Sejmu? W okolicach wakacji.

5. Mniej wozów

W tym roku Komenda Główna PSP zamierza dofinansować zakup około 235 samochodów ratowniczo – gaśniczych dla jednostek OSP. W tamtym roku było to 675 wozów.

6. Zmiany w przyjmowanie do szkół PSP. Projekt w zamrażarce?

Nowe kierownictwo MSWiA w styczniu ponownie skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej.

W ramach nowelizacji poza zamianą Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Pożarniczą zmieniono sposób definiowania granicznego wieku kandydata. W paragrafie 2 obecnie jest zapisane, że do służby przyjmowane są osoby, które uzyskały świadectwo dojrzałości i nie przekroczyły 25 roku życia. W nowelizacji zmieniono wiek i będzie ‘nie przekroczyła 26 roku życia’.

Jeśli kandydat przystąpił do matury w roku kalendarzowym, w którym ubiega się o przyjęcie do służby, składa świadectwo dojrzałości po jego uzyskaniu, w terminie określonym w postepowaniu rekrutacyjnym.

Kolejną nowością jest wprowadzenie wymogu sprawdzenia umiejętności pływania podczas naborów do służby kandydackiej. Wcześniej zakres egzaminów ustalili komendanci szkół.

Następne zmiany dotyczą terminu składania podań do szkół Państwowej Straży Pożarnej. Po wejściu w życie rozporządzenia we wszystkich szkołach kandydacki będą mogli składać podania do 31 maja.

Do dzisiaj projekt nie doczekał się opublikowania.

Exit mobile version