13 października obchodzimy w Polsce Dzień Ratownictwa Medycznego. Wniosek w sprawie wprowadzenia ustawą Dnia Ratownictwa Medycznego został wystosowany przez Polskich Kawalerów Maltańskich.

Święto zostało ustanowione w 2006 roku ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. 13 października 2006 r. w Wyszkowie odbyły się pierwsze krajowe obchody Dnia Ratownictwa Medycznego.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku w naszym kraju funkcjonowało 1541 zespołów ratownictwa medycznego – 413 specjalistycznych i 1128 podstawowych, 21 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i 230 szpitalnych oddziałów ratunkowych.

W 2018 r. zespoły ratownictwa medycznego udzieliły świadczeń zdrowotnych prawie 3,2 mln osób, z czego 6,0% stanowiły dzieci i młodzież do 18 lat, a 43,6% – osoby w wieku 65 lat i więcej – poinformował GUS.

Patronem ratownictwa medycznego jest błogosławiony Gerard – szczególna postać w historii ratownictwa medycznego. Działał w XI wieku w Jerozolimie, tworząc wspólnotę rycerską, która zaangażowała się w niesienie pomocy pielgrzymom i kupcom zmierzającym z Europy do Jerozolimy. Rycerze z tej wspólnoty, nazywani później Rycerzami Szpitala św. Jana z Jerozolimy, budowali wzdłuż szlaku pielgrzymkowego hospicja, które były pierwszymi stacjami ratownictwa medycznego w świecie zachodnim.

Ratownikom medycznym życzymy wszystkiego najlepszego! 🙂

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl