16 lat temu – 11 września 2001 roku – bojownicy Al-Kaidy przeprowadzili w Stanach Zjednoczonych zamachy terrorystyczne, które na zawsze zmieniły cały świat.

Terroryści porwali cztery samoloty linii American Airlines i United Airlines. Dwa Boeingi 767 o godzinie 8.46 i 9.03 wbiły się w bliźniacze wieże World Trade Center, które po kilkudziesięciu minutach uległy zawaleniu na skutek naruszenia stalowej konstrukcji nośnej budynków. Trzeci samolot, Boeing 757, zniszczył zachodnie skrzydło Pentagonu, a ostatni Boeing 767 linii United Airlines nie dotarł do celu – rozbił się na polach Pensylwanii, prawdopodobnie dzięki walce pasażerów z porywaczami maszyna nie uderzyła w Biały Dom.

W zamachu zginęły 2973 osoby (nie licząc 19 porywaczy i 26 osób nadal oficjalnie uznawanych za zaginione), w tym sześcioro Polaków: Maria Jakubiak, Dorota Kopiczko, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski, Anna Pietkiewicz, Norbert Szurkowski. W pierwszą rocznicę zamachu odsłonięto w Parku Skaryszewskim w Warszawie płytę poświęconą ich pamięci.

Podczas akcji ratunkowej w wieżach WTC śmierć poniosło 343 strażaków i 60 policjantów.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl