Przez kilka godzin strażacy z dwóch powiatów walczyli z pożarem cennych przyrodniczo łąk nadnoteckich na obszarze chronionym Natura 2000.

Pożar wybuchł w poniedziałek 8 kwietnia po godzinie 16 w okolicach Śluzy Krostkowo w gminie Szamocin w województwie wielkopolskim.

Już w trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia mieliśmy świadomość skali tego pożaru, ponieważ zadymienie widoczne było nawet z odległości 25 kilometrów! Po przybyciu rozpoznano, iż palą się łąki nadnoteckie na dużym obszarze, pożar błyskawicznie się rozprzestrzenia, siły i środki są zdecydowanie niewystarczające, nasilający się wiatr tylko pogarsza już i tak bardzo ciężką sytuację. O szybkości rozwoju pożaru świadczyć może to, iż tylko szybka ewakuacja naszego sprzętu i ratowników z terenu objętego pożarem uchroniła przed możliwą tragedią – napisali na swojej stronie druhowie z Szamocina.

Na miejsce zadysponowano zastępy z powiatów chodzieskiego i pilskiego:  JRG Chodzież, OSP Szamocin, OSP Lipa Nowy Dwór, OSP Lipia Góra, OSP Heliodorowo, OSP Budzyń, OSP Laskowo, OSP Margonin, OSP Milcz, OSP Stróżewo, OSP Wyrzysk, OSP Osiek nad Notecią i OSP Białośliwie.

Działania strażaków polegały m.in. na gaszeniu pożaru przy pomocy tłumic, linii gaśniczych i linii szybkiego natarcia, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, utworzeniu łączności, punktu czerpania wody i odcinków bojowych i dozorowaniu pogorzeliska.

Walka z pożarem trwała ponad sześć godzin. Według wstępnych szacunków objął powierzchnie około 160 hektarów (1,6 km2) cennych przyrodniczo łąk nadnoteckich.

Dolina Noteci

#WIDEO: Pożar trawy i trzciny w Dolinie Noteci. W akcji udział brało 16 zastępów z powiatów pilskiego i chodzieskiego.Film. OSP Białośliwie

Opublikowany przez Polski Serwis Pożarniczy – Remiza.pl Poniedziałek, 8 kwietnia 2019

Foto. Facebook/OSP Szamocin

o autorze

Redakcja/Łukasz