20 lat temu, 14 marca 2000 roku na bazie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi powstała Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza ‘ŁÓDŹ’.

Obecnie grupa składa się z 43 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, którzy na co dzień pełnią służbę w Jednostkach Ratowniczo – Gaśniczych nr 1, 2, 4, 6, 9 i Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi. 40 z nich wchodzi w skład grupy poszukiwawczo – ratowniczej przeznaczonej do działań międzynarodowych USAR POLAND.

Strażacy mają do dyspozycji pojazdy z trzech Jednostek Ratowniczo – Gaśniczy. Z JRG 9 to lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy, lekki samochód poszukiwawczo – ratowniczy, samochód poszukiwawczo – ratowniczy i quad na przyczepie, z JRG 8 ciężki samochód ratownictwa technicznego, a z JRG 1 mikrobus.

Grupa prowadzi działania na terenie całego województwa łódzkiego, a w razie potrzeby również na terenie kraju i poza jego granicami. W 2019 roku strażacy brali udział w 19 zdarzeniach.

Na swoim koncie SGPR ma udział w takich akcjach jak: zawalenie się dachu hali MTK w Katowicach, katastrofy budowlane w Poznaniu, Lublinie, Świebodzicach oraz misje zagraniczne na Haiti i w Nepalu.   

Foto. Sebastian Komorowski/Ratownicza.net

o autorze

Redakcja/Łukasz