Państwowa Straż Pożarna świętuje jubileusz 20-lecia powołania. 4 maja obchodziliśmy Dzień Strażaka. Główne uroczystości państwowe z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska, szefa MSW Jacka Cichockiego i wiceministra w MSW Stanisława Rakoczego odbyły się na Pl. Piłsudskiego w Warszawie.

W trakcie uroczystości 413 strażaków PSP otrzymało promocję na pierwszy stopień oficerski, a 5 komendantów wojewódzkich nominacje na stopień nadbrygadiera. 5 maja na Pl. Piłsudskiego oraz w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbył się pokaz samochodów pożarniczych oraz koncert strażackich orkiestr dętych.

Państwowa Straż Pożarna cieszy się zaufaniem 90% Polaków. „Zaufanie bierze się z codziennej służby, z codziennych wysiłków” powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości państwowych w Warszawie. Wśród Was są ludzie, którzy zasługują na miano bohatera, cieszącego się najwyższym uznaniem i zaufaniem Polaków – dodał szef rządu, zwracając się do wszystkich strażaków. Premier Donald Tusk podkreślił, że strażacy pełniąc służbę potrafią ryzykować własnym zdrowiem i życiem: „Ratujecie ludziom życie w czasie katastrof, pożarów, wypadków drogowych, powodzi. Często są to indywidualne decyzje każdego z was. Za tą indywidualną odpowiedzialność i odwagę chciałbym Wam wszystkim dzisiaj podziękować” powiedział szef rządu, kierując te słowa do strażaków obchodzących 4 maja swoje święto.

W trakcie uroczystości centralnych w stolicy odbyła się promocja 413 oficerów Państwowej Straży Pożarnej na pierwszy stopień oficerski (młodszego kapitana).

Ponadto 30 strażaków zostało wyróżnionych medalami. 11 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej otrzymało odznaczenia „Krzyże Zasługi”, 9 funkcjonariuszy PSP „Krzyże za Dzielność”, a 10 strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych, biorących udział w akcji ratowniczej po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, zostało odznaczonych „Medalem za Ofiarność i Odwagę”. Po uroczystościach premier Donald Tusk oraz szef MSW Jacek Cichocki spotkali się m.in. ze strażakami z woj. śląskiego, biorącymi udział w akcji ratunkowej pod Szczekocinami.

Decyzją Prezydenta RP zostały także przyznane awanse na stopień nadbrygadiera. Nominacje otrzymało 5 komendantów wojewódzkich PSP: ze Szczecina, Kielc, Krakowa, Opola i Gorzowa Wielkopolskiego.

Stopień nadbrygadiera został nadany:

st. bryg. Henrykowi CEGIEŁCE – Zachodniopomorskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP;

st. bryg. Zbigniewowi MUSZCZAKOWI – Świętokrzyskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP;

st. bryg. Andrzejowi MROZOWI – Małopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP;

st. bryg. Karolowi STĘPNIOWI – Opolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP;

st. bryg. Stanisławowi WĘSIERSKIEMU – Lubuskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP.

W związku z obchodami 20-lecia PSP została odprawiona msza w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze.

W głównych uroczystościach państwowych w Warszawie wzięli udział także m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister gospodarki i prezes zarządu głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Waldemar Pawlak, Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, a także szefowie służb podległych MSW oraz rodziny i bliscy strażaków.

4 maja na terenie całego kraju obchodzony jest jako dzień św. Floriana, patrona strażaków. Święty stał się orędownikiem strażaków po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, podczas którego spłonęły okoliczne budynki oprócz kościoła pw. św. Floriana. Od tego czasu św. Florian jest patronem walki z pożarami.

Natomiast 5 maja br. z okazji 20-lecia PSP na Pl. Marszałka Piłsudskiego oraz w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbył się pokaz zabytkowych i nowoczesnych samochodów pożarniczych oraz koncert strażackich orkiestr dętych.

Pokaz samochodów pożarniczych rozpoczął się o godz. 12:00 z Ronda Charles'a de Gaulle'a, a następnie ulicami: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Królewską. Około godziny 13:00 na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w Ogrodzie Saskim odbył się strażacki piknik, w trakcie którego odbyły się m.in. koncerty strażackich orkiestr dętych, pokazy samochodów pożarniczych i sprzętu ratowniczego, a także konkursy dla dzieci i młodzieży. Na zakończenie, o godzinie 17:00, odbędzie się koncert finałowy z udziałem orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie oraz artystów warszawskiej opery kameralnej i scen warszawskich.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

o autorze

Redakcja