W związku z niskimi temperaturami Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych i gazowych, a także o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie. Od początku sezonu grzewczego strażacy w związku z ulatniającym się tlenkiem węgla interweniowali 2,4 tys. razy. Niestety 44 osób nie udało się uratować.

Ze statystyk straży pożarnej wynika, że każdy sezon grzewczy w Polsce to około stu ofiar tlenku węgla. Podczas poprzedniego sezonu grzewczego czad zabił w sumie 91 osób. Podczas tegorocznego sezonu grzewczego z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarły 44 osoby, a prawie 1,4 tys. osób zostało poszkodowanych. Strażacy w związku z ulatniającym się tlenkiem węgla interweniowali 2,4 tys. razy.

Od początku stycznia już 10 osób zatruło się śmiertelnie tlenkiem węgla. Najbardziej tragiczny jest ostatni tydzień – od środy (22 stycznia) do dziś czad zabił 8 osób. Do śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla doszło m.in. w Warszawie, Toruniu i Olsztynie.

Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

W związku z niskimi temperaturami, służby apelują, aby zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze – zwłaszcza takie, które po zmroku przebywają na zewnątrz budynków. Tylko w styczniu z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 36 osób. Najbardziej tragiczny pod tym względem był ubiegły weekend – od 24 do 26 stycznia (piątek – niedziela) zamarzły aż 23 osoby. Pamiętajmy, że dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie.

W okresie zimowym policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany.

W związku z pogodą policjanci apelują również o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących trudnych warunków atmosferycznych.

Zima to także okres zwiększonej liczby pożarów. Tylko podczas ubiegłej doby (29 stycznia) Państwowa Straż Pożarna odnotowała 308 pożarów. Natomiast od początku stycznia strażacy interweniowali już przy prawie 8 tys. pożarów. W sezonie grzewczym do zaprószenia ognia bardzo często dochodzi podczas dogrzewania domów.

Źródło: MSW

o autorze

Redakcja