25 lat Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej ‘NOWY SĄCZ’

25 lat temu, 15 lipca 1998 roku powołana została Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza ‘NOWY SĄCZ’, pierwsza w Państwowej Straży Pożarnej.

Od samego początku funkcjonowania SGPR Nowy Sącz przewidziana była jako grupa do działań poza granicami kraju, na początku w ramach samodzielnej struktury, a następnie od 2009 roku jako podzespół grupy USAR POLAND (Certyfikowanej Grupy INSARAG ONZ). 25 lat działalności to gotowość operacyjna i działania ratownicze. Ponad 160 akcji poszukiwawczo ratowniczych, z czego 10 akcji prowadzonych było poza granicami kraju – informuje komenda. Od momentu powołania w grupie pełniło służbę 30 psów ratowniczych.

Obecnie w skład SGPR wchodzi 59 osób, z czego 49 ratowników to funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu oraz 10 funkcjonariuszy z Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie, z siedzibą w Nowym Sączu.  W dyspozycji grupy jest  6 zespołów poszukiwawczych z psami ratowniczymi, oraz jednego psa w procesie szkolenia.

O grupie pisaliśmy tutaj:

Foto. archiwum KM PSP Nowy Sącz

Exit mobile version