Odważni, gotowi do poświęceń i zdecydowani. Niosą pomoc, ratują zdrowie i dobytek. Są zawsze tam, gdzie potrzebuje ich społeczeństwo. Nic dziwnego, że aż 97 proc. Polaków obdarza ich zaufaniem. 4 maja strażacy obchodzą swoje święto.

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Przypada na dzień wspomnienia w Kościele katolickim św. Floriana, patrona wszystkich strażaków. Święty stał się ich orędownikiem po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, gdzie znajdowały się jego relikwie. Ogień zajął wtedy okoliczne budynki, ocalając w znacznej mierze kościół św.  Floriana. Od tego czasu męczennik jest patronem walki z pożarami.

Polscy strażacy przyznają, że jest to ciężka praca, ale wykonują ją z pasją i przynosi im wiele satysfakcji. Dzięki temu cieszą się zasłużonym zaufaniem. Z badań wynika, że aż 97 proc. Polaków ufa straży pożarnej. Niewiele mniej, bo 95 proc. pytanych osób pozytywnie oceniło pracę strażaków.

W Państwowej Straży Pożarnej pracuje obecnie 29 851 funkcjonariuszy, wspierają ich każdego dnia strażacy ochotnicy, których jest ponad pół miliona.

PSP posiada ponad 5,5 tys. samochodów ratowniczo-gaśniczych, ratowniczych, specjalnych i pomocniczych.  Strażacy wyjeżdżają nimi nie tylko do akcji gaśniczych, ale także ratowniczych, np. związanych z wypadkami drogowymi, czy katastrofami i kataklizmami. Do każdej śpieszą, tak szybko, jak tylko mogą – wyjazd z jednostki zajmuje im średnio około 30 sekund.

o autorze

Redakcja