Podczas ostatniego weekendu (8 – 9 grudnia br.) w wyniku wychłodzenia organizmu zmarło w sumie dziesięć osób, a z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarły 4 osoby. Z policyjnych danych wynika, że trzy osoby zmarły w sobotę (8 grudnia br.), a siedem w niedzielę (9 grudnia br.). Od początku grudnia z powodu wychłodzenia zmarły w sumie 22 osoby. Według danych Państwowej Straży Pożarnej w niedzielę (9 grudnia br.) z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarły 4 osoby.

Podczas ostatniego weekendu strażacy odnotowali 72 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostały 22 osoby. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz służby stale apelują o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie oraz o rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań, sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych.

W okresie zimowym policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i informują o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź złej sytuacji materialnej wymagają szczególnej troski w trudnym zimowym okresie.

Ostatni weekend (8-9 grudnia br.) to kolejnych 10 ofiar wychłodzenia organizmu. Od początku grudnia br. z powodu wychłodzenia zmarły w sumie 22 osoby. Natomiast od początku października br. z powodu wychłodzenia zmarły w sumie 42 osoby, w październiku – 15 osób, a w listopadzie – 5 osób.

Zimą podczas dogrzewania domów i mieszkań dochodzi również do zatruć tlenkiem węgla. Według danych Państwowej Straży Pożarnej w niedzielę (9 grudnia br.) z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarły 4 osoby, w województwie małopolskim – trzy osoby, w województwie kujawsko – pomorskim – jedna osoba. Podczas ostatniego weekendu (8 – 9 grudnia br.) strażacy odnotowali 72 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostały 22 osoby.

Od początku sezonu grzewczego w Polsce w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło już 25 osób, a 507 zostało poszkodowanych.

Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

Źródło: MSW

o autorze

Redakcja