Firma Bumar-Koszalin wykonała na zamówienie Państwowej Straży Pożarnej samochody specjalne z podnośnikiem.

Pod zabudowę wykorzystano trzyosiowe podwozie Mercedes Econic 2635 6×2*4. Nadwozie wykonano z aluminium i kompozytów, platforma w formie podestu roboczego.

Z tyłu został umieszczony podnośnik PTM-44D z drabiną i pionem wodnym na całej długości, jego wysokość robocza to 44 metry, wysokość ratownicza – 42 metry, a wysięg boczny – 22 metry. Posiada kosz ratowniczy o udźwigu 400 kilogramów, jest wyposażony m.in. w zdalnie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 3000 litrów na minutę, linię szybkiego natarcia, szperacz, pulpit sterowniczy i instalację zraszaczową.

Każdy samochód posiada na swoim wyposażeniu armaturę wodno-pianową, sprzęt OUO, agregat prądotwórczy, zestaw ratownictwa medycznego, przecinarkę spalinową do betonu, kamienia i metalu, nosze do mocowania w koszu, skokochron, kaski, lancę gaśniczą, szelki bezpieczeństwa, łom wielofunkcyjny, nożyce do cięcia prętów, siekierę, szpadel, gaśnice i detektor prądu przemiennego.

Odbiorcy

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, która była odpowiedzialna za przeprowadzenie przetargu zamówiła pięć podnośników. Trafiły one lub w najbliższym czasie trafią do komend powiatowych PSP w Oświęcimiu (511-53), Dębicy (JRG 1 421-54), Sieradzu (531-53), Toruniu (JRG 3 343-53) i Goleniowie (431-53).

Wartość jednego samochodu to ponad 2,5 mln zł. Zakup został sfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu ‘Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych’.

Foto. Bumar Koszalin  

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl