Wczoraj, czyli 19.10.2017 roku w miejscowości Rzemiechów (powiat krotoszyński) doszło do pożaru hali produkcyjno-magazynowej. Dyspozytor Stanowiska Kierowania KP PSP w Krotoszynie otrzymał zgłoszenie o tym zdarzeniu o godzinie 12:32.

Na miejscu Kierujący Działaniami Ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że pali się część hali-produkcyjno-magazynowej, gdzie odbywał się proces mielenia oraz sortowania odpadów. W środku budynku pożarem objęte były maszyny do prowadzenia sortu odpadów i poddane wcześniejszej obróbce paliwo ekologiczne, które zostało przygotowane do wywozu. Pracownicy próbowali o własnych siłach gasić pożar, lecz z powodu dużej ilości materiałów palnych wewnątrz pożar szybko się rozprzestrzeniał.

W pozostałej części hali, która była odrębną strefą pożarową znajdowały się pojemniki zawierające środki chemiczne i butle z gazami technicznymi. Na dodatek w pobliżu palącego się budynku znajdowały się betonowe silosy zawierające posortowane odpady. Na szczęście w wyniku pożaru żadna osoba nie została poszkodowana.

Strażacy zabezpieczyli teren działania, a następnie przystąpili do realizacji zadań, które wskazywał KDR. W akcji wykorzystano łącznie 5 prądów gaśniczych, prowadząc działania w natarciu i obronie zagrożonego mienia. Materiały nadpalone, które zostały zgromadzone w obiekcie były usuwane przez 2 ładowarki teleskopowe na utwardzony teren należący do właściciela. Wywieziony materiał był dogaszany przez strażaków OSP.

Miejsce pożaru, pozostała część magazynu i miejsce dogaszania było monitorowane przy pomocy kamery termowizyjnej.

W działaniach trwających nieco ponad 5 godzin udział wzięło 10 zastępów jednostek straży pożarnej i 39 strażaków.

Warto wspomnieć. że w lutym tego roku również doszło do pożaru w tym samym miejscu, gdzie strażacy również przez 5 godzin walczyli z pożarem.

 

Fot. psp.wlkp.pl, OSP Kuklinów

o autorze

Szymon Prukała