Mazowiecka Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęła dialog techniczny przed ogłoszeniem przetargu na dostawę czterech podnośników o wysokości 70 metrów.

Jak można przeczytać w dokumentacji, celem dialogu technicznego jest doradztwo/uzyskanie informacji w zakresie wymagań techniczno-użytkowych przedmiotu zamówienia, określenia wzoru umowy oraz specyfikacji istotnych warunków umowy.

Według dołączonej specyfikacji, każdy samochód powinien mieć maksymalnie 13 metrów długości i cztery wysokości, posiadać napęd 8×4 z przednią i ostatnią osią skrętną, silnik o mocy min. 300 kW i kabinę dwuosobową. Podnośnik o minimalnej wysokości ratowniczej 70 metrów wyposażony w kosz ratowniczy o udźwigu min. 500 kg, działko wodno-pianowe o wydajności 3500 litrów na minutę i hydrauliczne podpory stabilizacyjne.  

Firmy, które wezmą udział w dialogu będą mogły zaprezentować możliwości techniczne, parametry oraz opcje wyposażenia swoich pojazdów i przedstawią rozwiązania dotyczące systemów awaryjnego składania i monitorowania pojazdu, ergonomii, podpór oraz spraw związanych ze wstępnym kosztorysem, możliwością serwisowania, szkoleniami i realizacją dostaw.

Zakup będzie realizowany w ramach projektu ‘Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV’.

Największe szanse na to zamówienia ma bez wątpienia firma Bronto Skylif, posiada ona w swojej ofercie podnośniki o wysokości 70 i 78 metrów. Z kolei austriacki Rosenbauer dysponuje – według strony internetowej – podnośnikiem jedynie 62-metrowym.  

A co z naszą krajową firmą Bumar-Koszalin?  Najwyższy podnośnik jaki wykonała dla odbiorcy zagranicznego miał 48 metrów. Czy zechce wziąć udział w tym postępowaniu czas pokaże… 

Foto. Bronto Skylift 

o autorze

Redakcja/Łukasz