Afera z Funduszem Sprawiedliwości. Wiemy, ile trafiło do OSP

Ostatnio w mediach głośno o Funduszu Sprawiedliwości, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, ile pieniędzy trafiło do jednostek OSP.

Fundusz Sprawiedliwości, czyli Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej zarządzany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Szczególnie hojne było poprzednie kierownictwo resortu, według analizy przeprowadzonej przez obecnie rządzących wynika, że w ciągu pięciu lat przyznano 2043 dotacji na łączną kwotę ponad 224 milionów złotych. Większa część – tym 201,1 mln złotych – trafiło do okręgów, z których startowali politycy Suwerennej Polski. 

Wsparcie dla OSP

Resort Adama Bodnara ustalił, że głównych beneficjentów Funduszu Sprawiedliwości było dwóch, to jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych i szpitale.

W 2019 roku z Funduszu Sprawiedliwości jednostki OSP otrzymały dotacje w wysokości 25,3 mln zł, w 2020 roku – 37,4 mln zł, w 2021 roku – 9,5 mln zł, w 2022 roku – 17,2 mln, a w 2023 rok to aż 58,5 mln zł. W tym roku z FS do OSP trafiło nieco ponad 2 mln zł.

Łącznie w latach 2019 – 2024 przyznano 1853 dotacje na kwotę 149 168 777 zł.

Kwoty dotacji były różne, od kilku tysięcy do ponad miliona złotych.  

Na co szły dotacje?

Przekazywane dofinansowania były wykorzystywane m.in. na zakup samochodów, quadów, łodzi ratowniczych, sań lodowych czy pontonów, a także ubrań dla strażaków (mundury, kurtki, rękawice, hełmy czy buty), węży gaśniczych, latarek, defibrylatorów.

Z poddanych badaniu przez obecne Kierownictwo MS danych wynika, że środki nie były rozdzielane wedle rzetelnie przeanalizowanych potrzeb i obiektywnych kryteriów, a część gmin była z tego procesu wykluczona – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Exit mobile version