W niedzielny poranek straż pożarna w Krośnie została poinformowana o rozlanej plamie oleju na skrzyżowaniu ulic Podkarpacka, Wyszyńskiego, Grodzka. Jak się później okazało to silna trucizna.

Zgłoszenie wpłynęło do Stanowiska Kierowania KM PSP w Krośnie około godziny 9.20.  Przybyli na miejsce strażacy, zgodnie z obowiązującymi procedurami wygrodzili strefę w promieniu co najmniej 50 m i w uzgodnieniu z policją zamknęli ruch na całym skrzyżowaniu.

Strażacy ubrani w ubrania chemiczne i aparaty ochrony dróg oddechowych podjęli próbę identyfikacji rozlanej substancji z wykorzystaniem dostępnych urządzeń. Wstępnie udało się tylko rozpoznać, iż jest to substancja mocno zasadowa. W międzyczasie na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘LEŻAJSK’.

Po przeprowadzonych czynnościach strażacy stwierdzili, że tajemnicza substancja to formaldehyd (aldehyd mrówkowy) – w warunkach normalnych aldehyd mrówkowy jest gazem o charakterystycznej, duszącej woni i jest silną trucizną. Wydostał się z nieszczelnego zbiornika przewożonego ciężarówką.

Substancja została rozmyta specjalnym neutralizatorem i wodą. Utrudnienia w ruchu trwały prawie cztery godziny.

Foto. Krosno112.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl