Wczoraj szef MSWiA i przedstawiciele central związkowych zawarli porozumienie kończące akcję protestacyjną.
Zgodnie z zawartym porozumieniem minister w ciągu 14 dni przedstawi projekt ustawy wprowadzający świadczenie mieszkaniowe na wzór tego działającego w Siłach Zbrojnych RP. Ustawa miałaby obowiązywać od 1 lipca br.
W ciągu 30 dni MSWiA ma opracować i przedstawić projekt ustawy o Karcie Rodziny Mundurowej, będzie to wspólny projekt z Ministerstwem Obrony Narodowej. Mundurowi i ich rodziny dzięki karcie mają mieć zapewnione korzystniejszy dostęp do towarów, usług i innych form działalności, w tym służby zdrowia MSWiA. To również ma obowiązywać od 1 lipca.
Kolejny punkt to program modernizacji na lata 2026 – 2029. Do końca marca mamy poznać nowy program, który względni to co poprzednie programy, czyli inwestycje budowlane, remonty, zakupy sprzętu itp. Miałby wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.
Ostatni. Do 31 sierpnia związkowcy mają poznać propozycje rozwiązań prawnych i organizacyjnych dotyczące uposażeń, świadczeń, równoważników pieniężnych, ekwiwalentów i innych należności wypłacanych funkcjonariuszom. Wejście w życie zmian planowane jest do 2027 roku.
Porozumienie obowiązuje do końca 2027 roku, w tym czasie – jeśli nie zostanie zerwane – związki zobowiązały się do niepodejmowania akcji protestacyjnej, a ta trwająca została już zakończona.
Pod porozumieniem podpisał się minister Tomasz Siemoniak i przewodniczący związków zawodowych Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.