Strażacy zakończyli dzisiaj akcję na terenie nielegalnego składowiska opon w Raciniewie w województwie kujawsko-pomorskim.

Pożar powstał w piątek 13 listopada i szybko objął półtorahektarowe składowisko. Z ogniem walczyło kilkuset strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Miejsce pożaru jest jeszcze dozorowane.

Chciałbym serdecznie podziękować strażakom i pogratulować im sprawnie przeprowadzonej akcji. Dziękuję też zaangażowanym w akcję ratunkową mieszkańcom Raciniewa. Jeśli to było, jak wynika ze wstępnych ustaleń, podpalenie, mam nadzieję, że sprawca zostanie przykładnie ukarany – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Samorząd województwa zdecydował, że jednostki straży pożarnej biorące udział w akcji otrzymają środki na zakup sprzętu i wyposażenia, które zostało zużyte lub zniszczone podczas działań. Samorząd pomoże również gminie Unisław w sfinansowaniu porządkowania pogorzeliska i rekultywacji gleby na jego terenie. Chodzi o to, by zrobić to jak najszybciej zapobiegając skażeniu gleby i wód gruntowych toksycznymi substancjami chemicznymi.

Foto. Urząd Marszałkowski

o autorze

Redakcja/Łukasz