Ambitne plany modernizacyjne morskich ratowników

foto. SAR

Zakup nowych łodzi i samochodów, modernizacja statków oraz rozbudowa infrastruktury nad morzem – to plany Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa do 2028 r.

Podczas niedawnej sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej szef SAR Sebastian Kluska przedstawił plany inwestycyjne do 2028 roku.

Jest to budowa nowego wielozadaniowego statku ratowniczego. Ogłosiliśmy już przetarg na studium wykonalności i dokumentację. Jest to też zakup sześciu statków roboczo nazwanych, jako SAR 2000, czyli następców statków ratowniczych SAR 1500, które są wyeksploatowane” – powiedział Kluska i dodał, że w postępowaniu jest przygotowywana dokumentacja przetargowa.

Planowany jest również zakup nowych łodzi na Zalew Wiślany i Szczeciński, specjalistycznych łodzi do zwalczania zanieczyszczeń olejowych na wodach osłoniętych i płytkich, modernizacje statków ‘Kapitan Poinc’, ‘Czesław II’ i SAR 3000 oraz zakup samochodów operacyjnych, ciężarówek do stacji brzegowych, dronów i innego sprzętu.

Na liście do zrealizowania w najbliższych latach są również inwestycje budowlane. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa chce wybudować w Gdyni centrum koordynacyjne, rozbudować stacje ratownicze w Kołobrzegu, Dziwnowie, Trzebieży i zmodernizować stacje ratownicze w Świnoujściu, Ustce, Łebie, Helu i Tolkmicku.

Do 2028 roku Służba chce zrealizować projekty unijne o wartości  550 milionów złotych, z czego około 100 mln to środki krajowe.

Exit mobile version