Port Lotniczy Lublin&podpisał wczoraj, 24 stycznia 2011 r., umowę na zakup dwóch specjalistycznych wozów strażackich. Najwyższej klasy samochody dostarczy amerykańska firma Oshkosh Corporation, specjalizująca się w dostawie sprzętu obsługi naziemnej na lotniska.

Do Portu Lotniczego Lublin trafią dwa samochody, które spełniają najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej. Pierwszy z nich to pojazd szybkiej interwencji z napędem 4×4, który może zabrać do 6000 litrów wody. Drugi wóz, o napędzie 6×6, weźmie na pokład dwa razy więcej wody. Samochody będą miały trzy minuty na dotarcie do najbardziej oddalonego miejsca na lotnisku. Wóz szybszego reagowania rozpędzi się do 80 km w czasie 25 sekund, drugi zaś ma osiągnąć tę prędkość w 40 sekund.

Zakupione pojazdy, nowej rodziny wozów New Global Striker, będą pierwszymi egzemplarzami tego typu, które dotrą z USA na kontynent europejski. Te „zeuropeizowane” wersje dysponować będą&m.in. opatentowanym przez firmę Oshkosh – w pełni niezależnym – zawieszeniem, które zapewnia indywidualny skok każdego z kół osobno na wysokość ponad 40 centymetrów, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy w razie natrafienia na przeszkodę.

W ramach realizowanego zamówienia Amerykanie dostarczą pojazdy wraz z pełną dokumentacją techniczną w języku polskim i angielskim. Przeprowadzą także szkolenia operatorskie i serwisowe dla pracowników, którzy będą odpowiedzialni za ich obsługę oraz konserwację. Ponadto, firma udzieli gwarancji jakości, a w trakcie okresu gwarancyjnego będzie świadczyła pełen serwis wraz z przeprowadzaniem przeglądów okresowych .

Głównym kryterium branym pod uwagę w przetargu była cena, ale rozważano również parametry techniczne oraz warunki gwarancji i serwisu.

Koszt inwestycji to prawie 5 mln złotych (dokładnie 4&925&555 zł:&samochód 4×4 za 2&368&020 zł, samochód 6×6 za 2&557&535 zł). Najwyższa oferta opiewała na ponad 5,6 mln zł.

Źródło: Lublin Aiport

o autorze

Redakcja