Rozpoczęły się wakacje, które witamy ogromem radości. Nadszedł długo oczekiwany i upragniony odpoczynek. Niestety, pierwszy weekend wakacji minął bardzo tragicznie. Przez sobotę i niedzielę utonęło 28 osób – to więcej niż w tych dniach zginięło w wypadkach samochodowych. W piątek utonęły dwie osoby, w sobotę 11, a w niedzielę aż 15 osób – na terenie całej Polski.

Wypoczynek nad wodą jest dla niektórych ulubioną formą relaksu. Pamiętajmy jednak o rozwadze. Wakacje nad lubuskimi akwenami rozpoczęły się tragicznie. W tym regionie utonęły trzy osoby. W niedzielę1 lipca około południa w pobliżu Nowogrodu Bobrzańskiego w wyrobisku po żwirowni utopił się 21- latek. Ciało po krótkich poszukiwaniach wyłowili zadysponowani na miejsce strażacy.

Niecałe trzy godziny później w gminie Szprotawa utopił się 38- letni mężczyzna, który pochodził z Małopolski. Z kolei na jeziorze Lgińsko Duże, w powiecie wschowskim utonął 19- chłopak. Płynął on w jeziorze i nagle zniknął pod wodą. Nie udało się go uratować mimo podjętej reanimacji.

Z kolei na Podkarpaciu w miejscowości Koniaczów utonął 13- letni chłopak. Poszukiwania ciała chłopca przez nurków ze straży pożarnej trwają do tej pory. Było to już piąte utonięcie na Podkarpaciu podczas tegorocznych wakacji. To tylko cząstka tegorocznych tragedii na akwenach wodnych. Miejmy nadzieję, że dzięki apelom, większej rozwadze tragedie rozegrane na kąpieliskach, ogólnie nad wodą zmniejszą się do minimum.

Przyczyny utonięć:

– pływanie w stanie nietrzeżwym,
– brak umiejętności pływania,
– pływanie w miejscach zabronionych,
– brak opieki nad dziećmi,
– skakanie do wody bez uprzedniego sprawdzenia głębokości i dna zbiornika wodnego,
– lekceważenie przepisów.

Podstawowe zasady podczas wypoczynku nad wodą:

– kąp się wyłącznie w miejscach strzeżonych,
– rodzice zawsze powinni czuwać nad kąpiącym się dzieckiem,
– korzystając ze sprzętu pływającego załóż kamizelkę ratunkową,
– nie skacz w nieznaną wodę,
– nie wchodź do wody bezpośrednio po posiłku, wysiłku fizycznym ani podczas burzy,
– nie skacz do wody po opalaniu (ciało jest rozgrzane, grozi to m.in. szokiem termicznym),
– pod żadnym pozorem nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu,
– pływaj w odległości gwarantującą powrót do brzegu – najlepiej wzdłuż brzegu, w odległości do 50 m,
– jeśli w wodzie jest Ci zimno i masz dreszcze od razu wyjdź z wody,
– po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz.

Przestrzeganie tych zasad przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a dzięki temu wrócimy zdrowi i szczęśliwi do domu.

o autorze

Redakcja