Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubczynie w gminie Goleniów w tym miesiącu wzbogacą się o nowy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy.

Wóz został zabudowany przez firmę Bocar na podwoziu Mercedes Benz Arocs 2135 z kabiną w układzie siedzeń 1+1, napędem 4×4 i silnikiem spełniającym normę EURO 6 o mocy ponad 350 koni mechanicznych.

Zabudowa wykonana w układzie skrytek 4+4+1, wyposażona w zbiornik wody o pojemności 5200 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 520 litrów, autopompę o wydajności 3200 litrów na minutę, przenośny zbiornik o pojemności 13 000 litrów, sprzęt ODO, zapasowe butle itp.

Kosztował prawie 800 tysięcy złotych, z czego 333 tysięcy pochodziło z budżetu gminy, 400 tysięcy to dotacja z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, a pozostałe 65 tysięcy druhowie wygospodarowali sami.

Dlaczego taki wóz? Główny argument to ciągle rozwijający się Goleniowski Park Przemysłowy, a co za tym idzie rosnące zagrożenie pożarowe.

W grudniu odbył się odbiór techniczny samochodu, do jednostki trafi jeszcze w tym miesiącu.

Warto dodać, że to drugi nowy nabytek Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubczynie w ciągu kilku miesięcy. W ramach projektu współfinansowanego ze środków europejskich pn. ‘Wsparcie systemu ratownictwa w Województwie Zachodniopomorskim poprzez zakup samochodów oraz wyposażenia dla Ochotniczych Straży Pożarnych’ w połowie 2017 roku otrzymali średni samochód ratowniczo – gaśniczy MAN TGM 18.340 4×4.

Foto. jednostka

o autorze

Redakcja/Łukasz