W dniu 27 lutego podczas odbywającej się sesji Rady Gminy Baćkowice nagrodzono dwóch strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej we Wszachowie. Druhowie Kamil Dudek oraz Robert Podsiadło z OSP Wszachów wykazali się bohaterskim czynem ratując kobietę z płonącego budynku.

Druhowie Kamil i Robert przejeżdżając 17 lutego w godzinach nocnych przez miejscowość Łagów zauważyli pożar budynku mieszkalnego. Nie zważając na grożące im niebezpieczeństwo po wcześniejszym zawiadomieniu służb ratunkowych druhowie ci wybili okno w budynku, przez które do środka wszedł druh Kamil Dudek. W pomieszczeniu, do którego się dostał nikogo nie znalazł, a drzwi do sąsiedniego były zastawione i panowało silne zadymienie. Po wyjściu z budynku otrzymali oni informację od sąsiada palącego się budynku, że w środku mogą przebywać osoby. Druh Dudek ponownie wszedł do budynku i staranował zastawione drzwi, co umożliwiło mu wejście do kolejnego pomieszczenia, gdzie odnalazł kobietę dającą oznaki życia. Ewakuował ją do okna i razem z druhem Podsiadło wynieśli kobietę na zewnątrz.&

W uznaniu za swój bohaterski czyn druhowie Kamil Dudek i Robert Podsiadło zostali uhonorowani okolicznościowymi grawertonami oraz bukietami kwiatów. &Na uroczystości obecni byli: Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach – st. bryg. Grzegorz Ryski, Komendant Powiatowy PSP w Opatowie – mł. bryg. Grzegorz Szewczyk, Powiatowy Kapelan Strażaków – ks. Marek Bieniasz, Wójt Gminy Łagów – mgr inż. Małgorzata Orłowska – Masternak, Wójt Gminy Baćkowice – Marian Partyka, radni gminy Baćkowice na czele z Przewodniczącym – Wojciechem Lipka.

Źródło: KG PSP

o autorze

Redakcja