Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice ogłosił przetarg na dostawę nowych samochodów dla Lotniskowej Służby Ratowniczo – Gaśniczej.

Postępowanie przetargowe zostało podzielone na dwie części. Część pierwsza polega na dostawie dwóch ciężkich lotniskowych samochodów ratowniczo – gaśniczy na podwoziu 6×6 z wysokoprężnym silnikiem o mocy min. 700 KM umieszczonym z tyłu, automatyczną skrzynią biegów sterowaną elektronicznie i kabiną przystosowaną do przewozu trzech osób – kierowcy, dowódcy i ratownika.

Każdy z nich powinien posiadać zbiornik wody o pojemności minimum 12 000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności min. 1440 litrów, autopompę o wydajności 9000 l/min przy ciśnieniu 10 bar i 200 l/min przy ciśnieniu 40 bar, agregat proszkowy 250 kilogramów z linią szybkiego natarcia i działko wodno-pianowe umieszczone nad kabiną o wydajności 3000-6000 litrów na minutę przy ciśnieniu 10 bar.

Druga część postępowania polega na dostawie samochodu specjalnego z drabiną. Wymagane jest podwozie 4×2 z tylną osią skrętną, skrzynia biegów automatyczna lub półautomatyczna, kabina dwuosobowa i drabina mechaniczna o wysokości ratowniczej minimum 30 metrów i wysięgu bocznym 18 metrów z ostatnim przęsłem łamanym wyposażona w kosz ratowniczy o udźwigu min. 500 kilogramów z działkiem wodno-pianowym.

W przypadku drabiny wybór władz lotniska i kierownictwa LSRG padł na samochód wyprodukowany przez austriackiego Rosenbauera. Dlaczego? Po pierwsze kilka zapisów w specyfikacji istotnych warunków zamówienia jest napisanych ‚pod’ drabinę ‚R’ i eliminują w udziale w przetargu innych producentów, a po drugie już w 2017 roku Rosenbauer jako jedyna firma przeprowadziła prezentację 32-metrowej drabiny na terenie LSRG.  

Zgodnie z zapisami w specyfikacji ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze powinny zostać dostarczone na lotnisko do 16 miesięcy od dnia zawarcia umowy, natomiast drabina do 12 miesięcy. Zwycięzcę lub zwycięzców przetargu poznamy na początku 2020 roku. 

Foto. Jacek Krawczyk/ https://www.facebook.com/FotRatJacekK/

Nowa Pantera na krakowskim lotnisku

o autorze

Redakcja/Łukasz