Barbie – więcej niż lalka  … ale co ma wspólnego z jednym najbardziej męskich zawodem w naszym kraju?

Tytułem wstępu, gdyby ktoś jednak nie wiedział, czym jest lalka Barbie – najbardziej znana lalka na świecie, którą dziewczynki bawią się już od 1959 roku. Od początku swojego istnienia przełamywała stereotypy wcielając się w coraz to nowe role zawodowe i społeczne oraz pokazując jak różne są kobiety (od kilku lat dostępne są lalki o różnych sylwetkach – krągłej, wysokiej i niskiej). Jest odzwierciedleniem minionych 60 lat – od mody, przez styl życia, ważne wydarzenia czy trendy, po zmieniające się role kobiet w polityce, życiu zawodowym i prywatnym, ich ambicje i aspiracje.

4 marca br. w Hotelu Bellotto w Warszawie odbyła się urodzinowa Gala Barbie. Okazją do spotkania było przede wszystkim 60 lat inspiracji oraz wręczenie wyróżnienia Barbie Shero 2019. . Wśród autentycznych bohaterek młodego pokolenia znalazła się przedstawicielka straży pożarnej. W tej roli wystąpiła kpt. Agnieszka Wojciechowska, która na co dzień pełni służbę w krakowskiej straży pożarnej.

scena z: Iwona Blecharczyk, fot. Podlewski/AKPA

Ponadto od kilku lat prowadzona jest kampania społeczna pod hasłem You Can Be Anything, która wspiera kolejne pokolenia dziewczynek w realizacji ich ambicji i nieustannym odkrywaniu świata, ale przede wszystkim walczy ze stereotypami. Kpt. Wojciechowska jako autentyczna reprezentantka zawodu strażaka, została zaangażowana w kampanię, potwierdzając, że hasła kampanii są “żywe”. Podczas Gali kobiety – bohaterki młodego pokolenia, wystapiły w swoich służbowych strojach, reprezentując role i niezliczone możliwości, które czekają na dziewczynki w przyszłości.

Niezwykle istotny jest fakt, że zawód strażaka ponownie został pokazany, jako odzwierciedlenie marzeń młodego pokolenia, o robieniu w życiu „rzeczy niesamowitych”, którym przyświeca wielka idea ratowania i pomocy innym.

Exit mobile version