Aż 150 hektarów łąk i nieużytków spłonęło wczoraj pod Szczebrzeszynem w województwie lubelskim. W akcję zaangażowano 100 strażaków. 

W czwartek, 2 kwietnia przed godziną 15 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Zamościu otrzymał zgłoszenie o pożarze suchych traw w Szczebrzeszynie w rejonie ulicy Nadrzecznej.

Do tego zdarzenia w pierwszej fazie działań skierowano zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej ze Szczebrzeszyna oraz pobliskie ochotnicze straże pożarne. Po dojeździe zastępów stwierdzono ze palą się suche trawy i trzciny na podmokłym i grząskim terenie – brak możliwości wjazdu pojazdów pożarniczych. Strażacy podjęli działania gaśnicze z wykorzystaniem tłumic. Z uwagi na porywisty wiatr oraz uwarunkowania terenowe skierowano kolejne zastępy straży pożarnych z sąsiednich gmin. Pożar rozprzestrzeniał się w kierunku miejscowości Niedzieliska i Brody Duże. Dynamiczny rozwój sytuacji pożarowej potęgowany przez podmuchy wiatru, powodował konieczność przegrupowywania ratowników prowadzących działania, by w konsekwencji skupić się na froncie pożaru od strony Bodaczowa, gdzie zagrożone były pobliskie zabudowania. Wykorzystując cieki wodne utworzono punkty czerpania wody, którą następnie podawano na front pożaru i zagrożone budynki – informuje Komenda Miejska PSP w Zamościu.

W akcji trwającej niespełna siedem godzin wzięło udział pięć zastępów Państwowej Straży Pożarnej i 15 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie.

🚨ALARMOWO🔥02.04.2020 godzina 14:57 Dzisiejszy pożar traw zostawiamy bez komentarza…🚨🚒Dziękujemy radnemu miasta i…

Opublikowany przez Ochotnicza Straż Pożarna w Wielączy Czwartek, 2 kwietnia 2020

Foto. OSP Wielącza

o autorze

Redakcja/Łukasz