W tym roku w ramach montażu finansowego planowany jest zakup 500 samochodów ratowniczo – gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – poinformował Komendant Główny PSP st. bryg. Andrzej Bartkowiak.

W ubiegłym roku z budżetu państwowego i samorządowego przeznaczono 212 miliony złotych na zakupy dla OSP – to bardzo dużo. Łącząc wszelkie dotacje z KSRG, MSWiA, Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska zakupiliśmy 491 samochodów – powiedział Bartkowiak na ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Strażaków.

W tym roku planowane jest pobicie tego rekordu i jednostki OSP mają otrzymać 500 samochodów, w większości będą to średnie samochody ratowniczo – gaśnicze. Obniżono również wymagany wkład własny – do 200 tysięcy dla średniego i do 450 tysięcy złotych dla ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego. Państwowa Straż Pożarna szacuje, że jeden średni samochód będzie kosztował około 760 tys. zł brutto, natomiast ciężki – milion złotych.

Nabór wniosków od samorządów już minął, warunkiem umieszczenia na liście była deklaracja gminy o zabezpieczeniu środków w tegorocznym budżecie.

Kiedy będą wyniki? Prawdopodobnie w marcu lub kwietniu dowiemy się które samorządy otrzymają dotacje.  

Foto. Facebook/Piotr Polak

o autorze

Redakcja/Łukasz