Cztery nowe bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wyposażone w śmigłowce powstaną na terenie kraju. Zostaną wybudowane w województwie opolskim, mazowieckim, lubuskim i wielkopolskim.

Na terenie kraju powstaną cztery nowe bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – poinformował na konferencji prasowej w Łodzi wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Utworzenie nowych baz pozwoli na poszerzenie zasięgu działania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i udzielaniu pomocy na większym obszarze Polski, większej liczbie osób.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowe bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powstaną: w Opolu, Gorzowie Wielkopolskim, Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego i najprawdopodobniej w Siedlcach, ale w tym przypadku ministerstwo czeka na decyzję zarządu województwa.

lpr6 lpr7

Nowe bazy HEMS zostaną wyposażone w śmigłowce, które dostarczy firma Airbus Helicopters. W czerwcu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wyniki postępowania przetargowego na dostawę czterech śmigłowców ich wartość to ponad 114 milionów złotych. Władze województw na terenie, których powstaną bazy zadeklarowały udział w ich wyposażenie.

Obecnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe posiada 17 stałych baz, z czego cztery bazy w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu dyżurują całodobowo, od 7 do 20 dyżurują bazy w Olsztynie, Poznaniu, Białymstoku, Lublinie i Szczecinie, natomiast pozostałe osiem baz od godziny 7.00, lecz nie wcześniej niż od wschodu słońca, do 45 minut przed zachodem słońca, lecz nie dłużej niż do godziny 20.00.

lpr3

SP ZOZ LPR ma do dyspozycji 23 śmigłowce EC-135, które zostały zakupione w 2008 roku za blisko 500 mln zł.

Foto. Dominik Włodarczyk, na zdjęciach baza LPR w Krakowie

o autorze

Redakcja