Rolnicy z powiatu lęborskiego wykorzystują sprzyjającą pogodę i rozpoczęli żniwa. O tym, że również na polach trzeba zachować szczególną ostrożność, przekonali się rolnicy z Białogardy. Podczas prac polowych zapaliła się skoszona oraz już sprasowana słoma.

Gdyby nie szybka interwencja strażaków, którzy nie dopuścili do rozproszenia ognia, straty mogłyby być o wiele większe. Ogień objąłby sąsiednie pola, na których znajdowało się jeszcze nie skoszone zboże.

Kilka dni wysokich temperatur spowodowało, że słoma zbóż jest bardzo sucha. Wystarczy rzucić niedopałek papierosa, a słoma pali się niczym papier. Podmuchy ciepłego wiatru na otwartym terenie powodują, że ogień szybko pochłania kolejne połacie pola.

Przed godziną 18.00 oficer dyżurny PSK został powiadomiony o pożarze na polach w pobliżu Białogardy. Akcja strażaków była błyskawiczna i chociaż pożar zniszczył około 4 ha ziemi, to ogień udało się sprawnie opanować. W gaszeniu uczestniczyło kilka jednostek OSP m. in. Krępy Kaszubskiej, Wicka, Nowej Wsi Lęborskiej oraz strażacy z JRG Lębork.

Tekst: Adam Reszka / Lebork24.info

o autorze

Redakcja