26 kwietnia około godziny 14 wybuchł pożar w domku jednorodzinnym przy ul. Nowobielawskiej 27C. Na miejsce niezwłocznie udały się trzy zastępy JRG wraz z zastępcą dowódcy JRG oraz jeden zastęp OSP Bielawa. Dym widoczny był już z odległości kilku kilometrów.&

Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się przybudówka do budynku jednorodzinnego, w której składowany był różnego rodzaju sprzęt gospodarczy oraz samochód osobowy. Ogień przeniósł się do wnętrza budynku i zajął także znaczną część pomieszczeń mieszkalnych. Lokatorzy o pożarze zostali powiadomieni przez sąsiadów, którzy jako pierwsi zobaczyli płomienie trawiące budynek. Ze względu na poważną sytuację Kierujący Działaniami Ratowniczymi poprosił o zadysponowanie na miejsce kolejnego ciężkiego zastępu gaśniczego. Strażacy pracując w aparatach ODO skupili się w pierwszej fazie działań na podaniu prądów wody do środka budynku oraz na płonący samochód i inny sprzęt w prowizorycznym, zadaszonym blachą garażu. Ratownicy natychmiast zbudowali na położonym tuż obok miejsca zdarzenia potoku Bielawica miejsce poboru wody za pomocą motopompy Niagara.

Działania były prowadzone w silnym zadymieniu i przy dużej temperaturze, jednak ogień udało się opanować stosunkowo szybko. Następnie strażacy dokonali przeszukania pomieszczeń i rozbiórki wiaty bezpośrednio przyległego do domku. Użyto również kamery termowizyjnej celem dokładnego sprawdzenia ewentualnych zarzewi ognia oraz schładzano prądem wody ścianę boczną budynku.

Działania trwały ponad dwie godziny. Nikt nie został poszkodowany. Wstępną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia podczas prac remontowych prowadzonych przy samochodzie osobowym. Straty wstępnie oszacowano na 100 tysięcy złotych.

Siły i środki:

  • 411[D]22 GBA 2,5/20 Mercedes-Benz Atego 1325 – JRG Dzierżoniów
  • 411[D]25 GCBA 5/24 Jelcz 422 – JRG Dzierżoniów
  • 411[D]51 SD-37 Iveco Magirus 140-25 – JRG Dzierżoniów
  • 410[D]91 SOp Mitsubishi L200 – JRG Dzierżoniów
  • 419[D]71 GCBA 8,2/32 Tatra 815 – OSP Bielawa

oraz pogotowie gazowe, pogotowie energetyczne i policja.&

o autorze

Redakcja