W piątek 10 września w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się „IV Zawody Ratownictwa Technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej”.

W zawodach wzięło udział szesnaście drużyn z komend powiatowych i miejskich województwa śląskiego.

Konkurencje polegały na realizacji zadań praktycznych z zakresu ratownictwa technicznego, tj. podejmowania działań ratowniczych podczas zdarzeń drogowych. Scenariusze opierały się na wcześniej przygotowanych założeniach, które odwzorowują realne zdarzenia i wypadki na drodze. Głównym celem rywalizujących drużyn było w jak najkrótszym czasie wykonać szereg czynności ratowniczych: począwszy od zabezpieczenia terenu działań, aż do ewakuacji poszkodowanych z pojazdów oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Grupa, która wykonała prawidłowo wszystkie czynności wraz z zastosowaniem innowacyjnych technik ratowniczych uzyskała najwyższą liczbę punktów, tym samym zdobywając puchar. Przy tej samej liczbie zdobytych punktów o zajętym miejscu decydował krótszy czas wykonania zadania – informuje st. kpt. Łukasz Cepiel z KM PSP w Jastrzębiu-Zdroju.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej, która zdobyła 190 punktów. Na drugim miejscu znalazła się drużyna Komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju, a na trzecim drużyna Komendy Miejskiej PSP w Zabrzu.

Puchar oraz nagrody rzeczowe wręczyli Poseł na Sejm RP Adam Gawęda, Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jacek Kleszczewski oraz Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Wojciech Piechaczek.

Foto. Michał Piątek/ KM PSP Jastrzębie-Zdrój

o autorze

Redakcja/Łukasz