W piątek około godziny 21:00 kierujący autobusem miejskim wpada w poślizg, traci kontrolę nad pojazdem i uderza w wiadukt kolejowy. Jakby tego było mało w rozbity autobus z impetem uderza rozpędzona cysterna z nieznaną substancją chemiczną. Ponad 40 – ści osób, które potrzebują pomocy, uszkodzony wiadukt i substancja chemiczna – to nie lada wyzwanie dla służb ratowniczych, które musiały się zmierzyć z takim scenariuszem ćwiczeń w Bielsko – Białej.

[galeria=8,prawa]Katastrofa w ruchu drogowym to scenariusz ćwiczeń służb ratowniczych w Bielsko-Białej, które zostały zorganizowane w piątek również w ramach IV Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym. Kilkadziesiąt zespołów ratownictwa medycznego, między innymi z Ukrainy i Niemiec zmagało się wraz ze strażakami, policjantami i innymi służbami z wypadkiem masowym który miał miejsce na skrzyżowaniu ulic Leszczyńskiej oraz Bora-Komorowskiego.

[galeria=3,lewa]Ćwiczenia rozpoczęły się kilka minut po godzinie 21:00, które oglądało kilkaset mieszkańców. Ćwiczenia miały sprawdzić umiejętności oraz, co nie mniej ważne, koordynacje służb ratowniczych. – Bardzo ważne jest wyciągnięcie wniosków z różnych spraw które dzisiaj się wydarzą – tłumaczył cel ćwiczeń prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

Poszkodowanym na miejscu zdarzenia trzeba było nie tylko udzielić pierwszej pomocy, ale także umiejętnie zarządzać ich ewakuacją. Bardzo ważna jest współpraca między odpowiednimi służbami, dlatego takie ćwiczenia powinny odbywać się jak najczęściej.

Foto: www.super-nowa.pl

Wideo: Wydarzenia Polsat, TV Bielsko

o autorze

Redakcja