7 maja 2010r. podczas obchodów Dnia Strażaka odbyło się uroczyste otwarcie komory dymowej w budynku bielskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

[galeria=3,prawa]Jest to pierwsza w Polsce komora w układzie pionowym (zajmuje 3 kondygnacje), której koszt wyniósł blisko milion złotych. Powstała ona dzięki wsparciu śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Komendy Głównej PSP.

Komora dymowa składa się z dwóch części:

  • Pomieszczeń treningowych, w których skład wchodzi ergometr taśmowy oraz rowerowy, drabina z ruchomymi szczeblami, a także młot,
  • Dwukondygnacyjna komora dymowa.

[galeria=1,lewa]Obiekt został podzielony na dwa bloki. W pierwszej części strażak jest poddawany oddziaływaniu termicznemu, a w drugiej pokonuje tor przy pełnym zadymieniu. Ponadto na obu kondygnacjach występuje oświetlenie awaryjne, a także instalacja akustyczna imitująca dźwięki podczas pożaru oraz krzyki. Operator ma możliwość monitorowania strażaka, otrzymując obraz z pięciu kamer. W podłodze umieszczono specjalne sensory dzięki którym operator jest w stanie śledzić poczynania strażaka na każdym etapie ćwiczenia. Komora dymowa niewątpliwie stanowi istotny element Komendy Miejskiej w Bielsku-Białej i znacznie skróci czas oczekiwania na ćwiczenia strażaków Państwowych, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych województwa śląskiego. Wcześniej strażacy z tego rejonu musieli przyjeżdżać na szkolenie do Katowic.

Informacje nadesłała mł. kpt. Patrycja Pokrzywa – Rzecznik Prasowy KM PSP w Bielsku Białej.

o autorze

Redakcja