Wczoraj (21.11) około godziny 15:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle wpłynęło zgłoszenie o pożarze drewnianego zakładu stolarskiego w miejscowości Bieździadka (gmina Kołaczyce). Na miejscu niezwłocznie zadysponowano kilka zastępów straży pożarnej. W trakcie dojazdu jeden z nich w pobliżu miejsca zdarzenia zjechał z jezdni do przydrożnego rowu a następnie przewrócił się na bok. Akcja wyciągania pojazdu trwała kilka godzin.

Na miejsce pożaru zadysponowane zostały trzy zastępy (średni samochód ratowniczo-gaśniczy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy oraz lekki samochód ratowniczo-rozpoznawczy) z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, dwa zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej (KSRG) w Kołaczycach oraz po jednym zastępie z Ochotniczej Straży Pożarnej (KSRG) w Sieklówce, Lublicy oraz Bieździadce-Wsi. W trakcie dojazdu widać było z daleka spore zadymienie.

zdarzenie_biezdziadka_12Lokalną, wąską drogą prowadząca na miejsce zdarzenia poruszał się średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Man z OSP KSRG Kołaczyce. W trakcie dojazdu pojazd zahaczył o pobocze po czym zjechał do głębokiego rowu melioracyjnego po czym przewrócił się na prawy bok. Z sześcioosobowej obsady zastępu obrażeń doznał dowodzący zastępem. Zespołem ratownictwa medycznego przetransportowany został do Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, gdzie przeszedł badania. Jak się okazało nie doznał on poważniejszych obrażeń, został zwolniony ze Szpitala. Kierujący samochodem bojowym był trzeźwy.

Część pojazdów dojechała na miejsce pożaru, gdzie zastała drewniany budynek gospodarczy, był to zakład stolarski. W chwili przybycia na miejsce zastępów straży pożarnej budynek był całkowicie objęty pożarem. Działania strażaków polegały na rozwinięciu linii gaśniczych oraz przystąpieniu do ugaszenia pożaru, następnie dokładne dogaszono pogorzelisko, poza całym budynkiem zniszczeniu uległy również maszyny będące jego wyposażeniem. Przyczyny powstania pożaru w tej chwili nie są znane.

zdarzenie_biezdziadka_10Na miejscu zdarzenia samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN pozostał drugi zastęp z OSP KSRG Kołaczyce. Na miejsce kolizji zadysponowany został lekki samochód ratownictwa technicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle oraz ciężki samochód ratownictwa drogowego MEGA CITY z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia.

Na miejsce działań dojechał bryg. Marek Górniak – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, który objął dowodzenie nad akcją wyciągania pojazdu. Podjęto decyzje o ściągnięciu koparki, która miała za zadania rozkopać drogę i stworzyć prowizoryczną trasę wyjazdu. Przy pomocy lin udało się pojazd bezpiecznie oraz starannie wyciągnąć z rowu. Pojazd na szczęście nie został znacznie uszkodzony i niebawem prawdopodobnie wróci do służby.

zdarzenie_biezdziadka_02Na miejscu pożaru oraz zdarzenia działania łącznie trwały ponad sześć godzin.

Materiał dzięki uprzejmości serwisu Jasło112. 

o autorze

Redakcja