506 osób zginęło, a 7 228 zostało rannych w 5855 wypadkach drogowych w okresie lipiec-sierpień 2013. Podczas tych letnich miesięcy doszło również do 250 utonięć.

W 2012 roku w okresie wakacyjnym w wyniku wypadków drogowych śmierć poniosły 643 osoby, z kolei&8822 zostały poszkodowane. Oznacza to poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.&Liczba utonięć w odniesieniu do zeszłego roku jest minimalnie większa – rok wcześniej utonęło o 4 osoby mniej.&Policjantom udało się zatrzymać&&29 054 nietrzeźwych kierowców, czyli o 338 kierujących pod wpływem alkoholu mniej niż w zeszłym roku.

Przypomnijmy: jeśli stężenie alkoholu we krwi mieści się w zakresie od 0,2 do 0,5 promila, kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5000 złotych grzywny. Stężenie ponad 0,5 promila to już możliwa kara do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy nawet na 10 lat.&

W porównaniu do ubiegłego roku liczba ofiar śmiertelnych, które zginęły w wypadkach drogowych zmalała o 21%, liczba poszkodowanych spadła o 18%. Liczba wypadków zmniejszyła się o 20%.

Mimo wzmożonych akcji policyjnych podczas minionego weekendu&doszło do 310 wypadków drogowych, w których zginęło aż 46 osób, a 364 zostało rannych. Tak duża liczba związana jest z powrotami urlopowiczów z letnich wakacji. Zazwyczaj w samochodach znajduje się komplet pasażerów, dlatego liczba ofiar i poszkodowanych jest tak wysoka.&Podczas ostatniego weekendu wakacji policjanci zatrzymali 1665 nietrzeźwych kierujących.&

Na głównych trasach było więcej patroli drogówki, szczególnie na wylotówkach, drogach szybkiego ruchu, w miejscach newralgicznych i tam, gdzie funkcjonariusze spodziewają się łamania przepisów.&Uwaga policjantów skupiała się na prędkości, trzeźwości kierowców oraz na podstawowych elementach bezpieczeństwa na drodze, o których często zapomninamy. Policjanci kontrolowali również czy pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa oraz czy dzieci są przewożone w fotelikach.

o autorze

Redakcja