„Mój cel numer jeden to scalenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jest funkcjonalne z punktu widzenia zarządzania kryzysowego” – mówi w Kontrwywiadzie RMF FM przyszły szef MSW(iA) Mariusz Błaszczak.

Nowy Komendant Główny Policji? „Już tyle czasu upłynęło od ’89 roku, że czas na to, żeby ludzie, którzy nie byli w MO, byli na czele policji. Ważne jest nowoczesne podejście. Czas najwyższy, żeby skończyć z więzami łączącymi policję z PRL-em” – odpowiada gość RMF FM. Uważa również, że „Biuro Ochrony Rządu powinno być dogłębnie zmienione”.

Pytany o to, czy BOR-owi powinien być podporządkowany pułk lotniczy wożący VIP-ów, odpowiada: „Wynajem samolotów od LOT-u nie jest dobrym pomysłem i nie jest tańszy niż pułk specjalny. Racjonalne jest jego odtworzenie”. Zdaniem przyszłego ministra, „trzeba doprowadzić do tego, żeby fotoradary były w miejscach właściwych i nie służyły jako skarbonka, która przynosi dochody budżetowi”. Wyższe mandaty dla kierowców? „Nie chodzi o to, żeby policja koncentrowała się na nieszczęśnikach, którzy muszą stać w korkach do pracy. Wtedy to represja” – odpowiada Mariusz Błaszczak. Pytany o zniesienie obowiązku meldunkowego mówi, że „w dzisiejszej sytuacji, w XXI wieku, obowiązek meldunkowy to przeszłość”.

RMF FM

o autorze

Redakcja