W dniu wczorajszym – 28 lipca o godzinie 4:45 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Jarocinie odebrał zgłoszenie o wypadku samochodu ciężarowego w miejscowości Bachorzew.

W pierwszej fazie akcji do zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy ratownicze ze sprzętem hydraulicznym, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja. Po dotarciu na miejsce ustalono, że samochód ciężarowy marki Scania zjechał na lewy pas jezdni, uderzył w barierki ochronne na moście i spadł do rzeki Lutyni. W rozbitej kabinie Scanii znajdował się poszkodowany kierowca, który był przytomny. Dotarcie do poszkodowanego utrudniała wysoka i stroma skarpa oraz fakt, że pojazd leży w wodzie.

Mimo tych utrudnień ratownicy sprawnie przy użyciu sprzętu hydraulicznego wykonali dostęp do poszkodowanego. Przybyły na miejsce lekarz zaopatrzył medycznie kierowcę, po czym przy pomocy noszy typu deska wyewakuowano poszkodowanego do karetki a następnie przewieziono do szpitala. W wyniku wypadku z pojazdu nastąpił wyciek płynów eksploatacyjnych do wody. Zbiornik paliwowy samochodu nie został uszkodzony. W celu nie rozprzestrzeniania się płynów eksploatacyjnych ratownicy ustawili dziesięć metrów od rozbitego pojazdu zaporę sorpcyjną.&

&

W drugiej fazie akcji przystąpiono do wyciągnięcia ciężarówki z rzeki na drogę. W tym celu zadysponowano dźwig oraz pogotowie energetyczne, które na czas akcji wyciągania ciężarówki wyłączyło prąd z biegnącej nad miejscem zdarzenia linii średniego napięcia. Dokładne przyczyny wypadku wyjaśnia policja.

Źródło: KW PSP Poznań

o autorze

Redakcja