W niedzielę, 3 stycznia kilkanaście minut po godz. 15:00 służba dyżurna stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie otrzymała informacje o pożarze dachu obiektu sakralnego parafii św. Antoniego w Braniewie.

Po dojeździe na miejsce pożaru pierwszym pojazdów pożarniczych strażacy napotkali silne zadymienie wydobywające się wież kościoła oraz płomienie ognia, które pojawiły się na dachu budynku. W pierwszej fazie pożaru ratownicy skupili się na gaszeniu pożaru od wewnątrz oraz z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego kierując wodę na konstrukcje dachu.

Po dojeździe kolejnych pojazdów pożarniczych kierujący działaniem ratowniczym nakazał sprawienie autodrabin i podnośników wokół budynku kościoła oraz prowadzenie działań gaśniczych z zewnątrz. Częściowo przepalona konstrukcja dachu, która wpadła do środka obiektu sakralnego zmusiła strażaków do wyjścia z wnętrza palącego się budynku. Dodatkowo w pierwszej fazie działań strażacy przystąpili do wyniesienia części wyposażenia z palącego się kościoła. Dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy w strefie silnie zadymionej strażacy powstrzymali ogień przez przedostaniem się na wieże kościelne oraz uratowali zabytkowe organy. Na miejscu pożaru pracowały trzy podnośniki hydrauliczne oraz cztery autodrabiny. Niska kilkunastostopniowa temperatura nie ułatwiała pracy dla strażaków poprzez zamarzanie nasad, prądownic, działek przenośnych czy blokowania układu sterowania pojazdów specjalnych. Woda do celów gaśniczych pobierana była z pobliskiej rzeki Pasłęki. Dodatkowo ze względu na potrzebę podmiany strażaków, wymianę sprzętu ochrony układu oddechowego oraz uruchamiania zamarzającego sprzętu do pracy przybyli dodatkowi strażacy z KP PSP w Braniewie.

braniewo1

Łącznie w działania ratowniczo – gaśnicze, które trwały do godz. 23:30 zaangażowanych było blisko 100 strażaków i 29 pojazdów pożarniczych. Spalony budynek został w nocy zabezpieczony przez strażaków oraz braniewskich policjantów. W działaniach strażaków wspierali braniewscy policjanci, pracownicy wodociągów miejskich, zarządu dróg krajowych oraz firm miejskich, którzy przybyli na teren w pobliżu miejsca prowadzonych działań gaśniczych. Dodatkowo władze powiatu braniewskiego, miasta Braniewa wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami zorganizowały ciepłe napoje dla osób uczestniczących w działaniach ratowniczo – gaśniczych.

Na miejscu pożaru pojawiła się również grupa operacyjna KW PSP w Olsztynie, którą dowodził Zastępca Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie bryg. Michał Kamieniecki. W poniedziałek od godzin porannych strażacy dogaszali zarzewia ognia, które pojawiły się na spalonej konstrukcji dachu budynku kościoła.

Tekst: st. kpt. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie

o autorze

Redakcja