Dnia 20.04.2009, o godzinie 11:00, przeprowadzono pokaz dla uczniów gimnazjum na stadionie miejskim w Brusach (woj. pomorskie, gmina Brusy). Akcja toczyła się bardzo realistycznie, a zgromadzona młodzież przyglądała się z zaciekawieniem. Pokaz został zorganizowany przez personel szkoły oraz ochotników z Brus – jednostki (S-4) włączonej od 1995 roku do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

[galeria=10,prawa]W Fiacie 125p znajdowały się dwie osoby poszkodowane. Jedna doznała obrażenia głowy i kręgosłupa, a na dodatek była nieprzytomna (przytomność odzyskała w trakcie trwania ewakuacji), natomiast druga osoba poszkodowana doznała otwartego złamania ręki i była przytomna, co pomogło strażakom i ratownikom medycznym z kontaktowaniem się poszkodowanym oraz jego wczesnej ewakuacji. By dojść do poszkodowanych, strażacy użyli dwóch ciężkich zestawów narzędzi hydraulicznych (Lukas i Weber). Na szczęście nie były one potrzebne do uwolnienia pasażera. Jego ewakuowano w pierwszej kolejności. Po wycięciu dachu i drzwi, przystąpiono do ewakuacji kierowcy, za pomocą deski ortopedycznej – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Chojnicach, kapitan Ryszard Wielinski, cały czas omawiał poszczególne działania strażaków.

[galeria=50,lewa]Po pokazie, Ochotnicy porozcinali fiata na kilkanaście części, zaprezentowali techniki uwalniania osób poszkodowanych oraz podawanie wodnego roztworu środka pianotwórczego. Nie był to koniec wrażeń dla młodych ludzi. Każdy z uczniów mógł wejść do aut bojowych, oraz pooglądać z bliska sprzęt, którego działanie i zastosowanie omawiali strażacy. Po pokazie odbyła się pogadanka na temat udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego powiadamiania i wzywania służb ratowniczych. Oczywiście, jak zawsze, młodzież miała mnóstwo pytań. Generalnie na pokazie zjawiło się około 500 gimnazjalistów. Dla uczniów był to bardzo ciekawy pokaz, a dla służb ratowniczych przy okazji ćwiczenia, które kolejny raz pokazały sprawną współpracę straży pożarnej z pogotowiem ratunkowym i policją.

Siły i środki na miejscu zdarzenia:

  • Ford Transit – SLRt z OSP Brusy (5 osób),
  • Jelcz 422 (010) – GCBA 5/24 z OSP Brusy (3 osoby),
  • karetka pogotowia ratunkowego (2 osoby),
  • oraz radiowóz policyjny (2 osoby).

Autor: Mateusz Szultka

o autorze

Redakcja