W poniedziałkowe popołudnie około godziny 12:10 strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie zostali zadysponowani przez Straż Miejską do nieznanej substancji na terenie Urzędu Gminy Brwinów (woj. mazowieckie). Jak się okazało po dojeździe na miejsce nieznaną substancją okazał się brom, do którego wycieku doszło podczas ładowania odpadów. Na czas działań teren Urzędu został zabezpieczony.
&

W tym samym czasie do akcji wysłano również zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie. Po dojeździe na miejsce zastępu OSP i rozpoznaniu zagrożenia wstępnie ustalono, że nieznaną substancją jest brom, z uwagi na odnalezienie butelki z etykietą. Chwilę później na miejsce działań dojechał również dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego.

Do wycieku bromu doszło podczas ładowania odpadów zebranych podczas sprzątaniu lasu. Substancja wyciekła w ilości około jednego litra, na szczęście nie stanowiła ona bezpośredniego zagrożenia dla środowiska oraz zdrowia i życia ludzi.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu terenu wokół Urzędu Gminy Brwinów, aby uniemożliwić kontakt z substancją osób postronnych. Główne działania polegały jednak na przeszukaniu pozostałych odpadów przez ratowników wyposażonych w aparaty ochrony dróg oddechowych oraz gumowe rękawice celem ewentualnego odnalezienia kolejnych butelek bromu. Po niemal godzinnym przeszukaniu nie odnaleziono już żadnych butelek.

Miejsce działań przekazano pisemnie przedstawicielowi z Zarządzania Kryzysowego, który również przybył na miejsce zdarzenia. Usunięciem oraz utylizacją substancji i pozostałych odpadów zajmie się już specjalna firma zadysponowana przez władze gminy.

Siły i środki:

  • GBA 2,5/16 StarMan 589[M]55 – OSP Brwinów
  • GBA 2,5/16 MAN 581[M]21 – JRG Pruszków
  • SOp Volkswagen Caddy 580[M]90 – KP PSP Pruszków
  • Straż Miejska

o autorze

Redakcja