Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie (woj. mazowieckie) już niedługo będą się cieszyć nowymi drzwiami garażowymi oraz być może nowym ciężkim wozem gaśniczym. Jednak o tym czy wóz wart 350 tysięcy pojawi się w garażu OSP zadecydują radni na grudniowej sesji Rady Miejskiej. Gdyby tak jeszcze udało się spełnić inne marzenia strażaków…

Od kilku lat strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie starali się o wymianę drzwi garażowych. Obecne, masywne i drewniane drzwi wjazdowe liczące około 73 lat są już wysłużone. Za kilka dni zastąpią je nowe, w pełni automatyczne, żaluzjowe drzwi, podnoszone i opuszczane przy pomocy specjalnych siłowników.&Strażacy czekają na dostawę drzwi, aby rozpocząć ich montaż. Wykonawcą prac jest firma Gerda.

Ochotnikom znacznie ułatwi to pracę i zapewne wpłynie również na czas wyjazdu. Jak dodaje burmistrz Gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński władze zleciły przeprowadzenie inwestycji na koniec roku, aby mieć pewność jakimi środkami będzie dysponować gmina..

Okazuje się, że zostanią wymienione troje z pięciu drzwi. Jednak jest szansa, że pozostałe zostaną wymienione w przyszłym roku. Wszystko zależy od środków jakimi będzie dysponować gmina.

Jak się okazuje kolejną niespodzianką przygotowaną dla strażaków ochotników w Brwinowie jest zakup w przyszłym roku nowego ciężkiego wozu gaśniczego, na który strażacy oczekują z niecierpliwością od kilku lat. Ich obecny wóz GCBA 6/32 Jelcz 315, choć nadal dzielnie służy podczas akcji i pokazów strażackich, zasługuje by przejść na emeryturę lub dalej służyć w innej jednostce. Jak przyznają strażacy ciężko im się rozstawać z „dziadkiem”, gdyż jest z nimi już kilka pokoleń.

Wartość nowego wozu ma wynieść 350 tysięcy złotych, jak zapowiadają władze gminy będą się starać o pozyskanie dodatkowych dotacji na ten cel również z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jak i Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Jednak o tym czy tak długo wyczekiwany wóz pojawi się w garażu Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie zadecydują radni na sesji Rady Miasta, która odbędzie się pod koniec miesiąca.

Gdyby tak jeszcze w przyszłych latach udało się ocieplić budynek i wyremontować garaż, spełniłyby się już wszystkie większe marzenia strażaków.

Warto dodać, że Ochotnicza Straż Pożarna w Brwinowie została powołana w roku 1910 przez Wojciecha Harnisza i Adolfa Prostko, Brwinów wtedy był wsią liczącą niecałe 2 tysiące mieszkańców. W roku 1993 w budynku OSP została otwarta Izba Pamięci, która nieustannie czynna jest do dziś. W 1995 roku jednostka otrzymała nowy sztandar oraz została odznaczona Złotym Medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”, w tym samym roku w kwietniu OSP Brwinów jako jedna z pierwszych jednostek w Polsce została wpisana do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG).

Na początku stycznia 2002 roku w wyniku podpisania porozumienia przez OSP Brwinów, Gminę Brwinów oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie, utworzony został całodobowy posterunek PSP. Porozumienie zakłada całodobowy dyżur w trzyzmianowym systemie pracy, dwóch strażaków w składzie Kierowca oraz Dowódca zastępu lub sekcji z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie.
Natomiast w chwili ogłoszenia alarmu bojowego dla OSP, pierwszym wozem bojowym wyrusza obsada w składzie: 2 strażaków JRG i 4 strażaków OSP, natomiast obsadę kolejnych wozów stanowią już sami strażacy OSP.

19 czerwca 2010 roku podczas uroczystych obchodów 100 lat istnienia Ochotnicza Straż Pożarna w Brwinowie, została odznaczona Złotym Znakiem Związku nadanym przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W 2015 roku jednostka świętować będzie 105 lat.

Obecnie strażacy z Brwinowa alarmowani są drogą radiową przez sms na telefony komórkowe przy pomocy systemu „selektywnego alarmowania” – DSP 50, wyposażonego w kartę GSM. Często czas od chwili zaalarmowania do chwili wyjazdu wozu nie przekracza nawet 6 minut.
Na wyposażeniu OSP Brwinów znajdują się trzy wozy bojowe oraz jeden specjalny, są to: GBA 2,5/16 Star 1466 6×6, GCBA 6/32 Jelcz 315, GLBA 1/2 Iveco Daily oraz MICROBUS Renault Master. Jednostka OSP Brwinów jest jedna z głównych jednostek w powiecie, obszarem jej działań jej Gmina i Miasto Brwinów, zamieszkiwane przez ponad 23 tyś. mieszkańców, w skład gminy wchodzi 15 sołectw.

Od czasu powstania OSP czyli od 1910 roku do dziś z jednostką związanych było 402 druhów. Obecnie jednostka liczy 31 czynnych członków w tym trzy kobiety oraz sześciu członków honorowych.

W ostatnich latach liczba wyjazdów przedstawiała się następująco:

Rok 2012 – 211 wyjazdów
Rok 2011 – 193 wyjazdy
Rok 2010 – 189 wyjazdów
Rok 2009 – 329 wyjazdów
Rok 2008 – 409 wyjazdów
Rok 2007 – 341 wyjazdów
Rok 2006 – 366 wyjazdów
Rok 2005 – 548 wyjazdów

Strażacy zachęcają do odwiedzania ich strony internetowej – www.straz.brwinow.com oraz profilu na portalu Facebook.

o autorze

Redakcja