Budowa CPK. Powstanie Zakładowa Straż Pożarna?

Podczas ostatniego spotkania funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zasugerowali przedstawicielom spółki Centralny Port Komunikacyjny powołanie Zakładowej Straży Pożarnej.

Podczas spotkania eksperci spółki przedstawili koncepcję dotyczącą planowanej budowy węzła przesiadkowego w odległości 37 km na zachód od Warszawy w kierunku Łodzi, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy.  W ramach tego projektu, na obszarze ok. 3 000 hektarów ma zostać wybudowany „Port Solidarność”, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie – informuje Komenda Główna PSP.

Omówiono również planowane dofinansowanie zakupu samochodów i wyposażenia dla jednostek OSP i PSP, które znajdują się na terenie lub w pobliżu planowanej inwestycji. To siedem Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych i 282 jednostki OSP, w tym 109 w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym.

Rząd chce ruszyć z budową CPK już w przyszłym roku. Szacuje się, że przy budowie może pracować około 20 tysięcy osób.

Przedstawiciele Komendanta Głównego PSP zwrócili szczególną uwagę na potencjalne, ogromne zagrożenia wynikające ze skali inwestycji, a także samego procesu przygotowywania otoczenia CPK. Podkreślono niebezpieczeństwa, które mogą wyniknąć podczas transportu i dostarczania materiałów budowlanych i pędnych, w trakcie trwania budowy i docelowego funkcjonowania lotniska i inwestycji mu towarzyszących.

Przedstawicielom CPK zasugerowano zaplanowanie w budżecie spółki gwarancji finansowej na potrzeby powołania Zakładowej Straż Pożarna obsługującej teren budowy, na fundamentach której docelowo powstałaby Lotniskowa Służba Ratownicza zabezpieczająca „Port Solidarność”.

Centralny Port Komunikacji ma zapewniać 9 lub 10 kategorię ochrony przeciwpożarowej lotniska. Obecnie 9 kategorię posiada Lotnisko Chopina w Warszawie.

Foto. KG PSP

 

 

 

 

 

 

Exit mobile version